Kadın ve erkeğin

Kadın ve erkeğin

Etiketler Kadın erkek eşitliğine, hangi yönden bakabiliyoruz
Kiz-Kiza Kadın ve erkeğin
Kategori gurcan-giray
Bu Yazi 115 kez görüntülenmiştir
Yazar Kiz-Kiza.Net

Kadın ve erkeğin Hakkında Detaylar

Kadın ve erkeğin tam eşitliği sağlanmadan insanlık âleminin mutluluğu sağlanamaz Hz Abdülbaha

 

Tüm dünyada farkındalık adına bu konuda pek çok çalışmalar yapılmakta ancak bu durum yine bazı durumlarda sağlıksız erilin lehine çevrilerek hem erkeğe hem de kadına dolayısıyla topluma zarar vermektedir.

Kadın erkek eşitliğine hangi yönden bakabiliyoruz? Benim gözlemlediğim kadın erkek eşitliği denildiğinde yaradılış özelliklerimiz ve yine Yaratıcının sözlerine ve dünyaya gelmeden önce O'na verdiğimiz sözleri duymaksızın kendi zihnimizin ürettiği ya da algıladığımız şekilde ele alarak yorumladığımız!

Kadın erkek eşittir dediğimizde haklar olarak eşit olduğumuzu ancak sorumluluklar olarak yaradılışımız gereği farklı olduğumuzu nasıl yok sayabiliriz. Burada bu mühim konuyu yok saymak kişinin kendisini ve kendi huzurunu ve mutluluğunu yok saymasıyla eşit değil midir?

Erkeğin fiziksel gücü ile kadının duygusal gücüne eşittir diyebilmek hem erkeğe hem de kadına yapılmış büyük bir haksızlık değil midir?

Haklar olarak eşitliğe baktığımızda ise bahsedilen konunun eğitim hakkı, sağlık hakkı, toplumda kendini gerçekleştirme hakkı, topluma katkı sağlama hakkı, dinlenme hakkı, eğlenme hakkı, şeklen giyinme hakkı konusunda eşitliğe dair ne varsa bakabilmek hem erkeğe hem de kadına kendisini nasıl hissettirmektedir?

Bugün toplumumuzda bugüne kadar insanlığın refahı için gönderilmiş tüm dinlerin içeriğine baktığımızda neden sonuç ilişkisine bakılmaksızın yaradılışa ve gönderildiği zamana uygunluğu degerlendirilmeden kendi zihnimizle (insan eliyle) ele alarak kendi yorumlarımızla kadın degersizleştirilmiş ve aslında enerjisini kadınından alan erkek yine kendine zarar verdiğini fark edememiş ve başka enerji kaynaklarına yönelerek kendisine, ailesine, topluma zarar vermiştir.

Bu konuya bir örnek vermek gerekirse; Kur'an i Kerim ve Kitab-ı Akdes te miras paylaşımında erkek çocuğa iki pay kız çocuğa bir pay verilmesinin sebebi erkeğin kadından daha değerli olması değil aksine erkeğin ailesine, eşine, çocuklarına bakmakla kendisine sorumluluk verilmiş olmasından kaynaklıdır. Gürcan Giray

(devamı yorumlarda)

YORUM YAP


Moda Trend KonuLar

 • HayırLı CumaLar MesajLarı HayırLı CumaLar MesajLarı Yine bir cuma gününe merhaba derken sizlere yeni cuma mesajları hazırladık. Zor dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde resimli yada yazılı kısa mesajlarla birbirimizin yanında olduğunu hissettirmek lazım.
 • yaz ayları renkleri yaz ayları renkleri 2022 Bahar ve Yaz aylarında giyimde hangi renkler tercih edilecek 2022 yaz moda renkleri 2022 yaz renkleri Pantone 2022 2023 trend renkler 2022 Yaz Modası 2022 KUMAŞ Trendleri 2021 2022 Yaz Modası 2022 Pantone renkleri,Bu yılın sıcak havalarda en çok tercih edilen renkleri yeşil, bej ve açık renklerin yanında; beyaz ve siyah her zaman vazgeçilmez olacak gibi görünüyor
 • Unutulmayan En Şık Kadınlar Unutulmayan En Şık Kadınlar Geride bırakmaya hazırladığımız 2021 yılının unutulmaz en şık 4 kadınını seçtik.
 • 2021 Tığ İşi Şal Modelleri 2021 Tığ İşi Şal Modelleri Hem şık hem de kolay yapılan ve her birini sizler için özel olarak seçerek bir araya getirdiğim örgü şal modellerisanıyorum hemen hepinizin büyük beğenisini toplayacak.
 • Perşembe Gününe Merhaba Perşembe Gününe Merhaba Yine bir perşembe gününden günaydın diyoruz sesimizin yazımızın ulaştığı her yere herkese, Güzel gönlünüzce geçecek bir güne daha merhaba diyerek başlamak lazım ki günümüz güzel geçsin.
 • Abiye ŞaL ve Bone ModeLLeri Abiye ŞaL ve Bone ModeLLeri Her alanda olduğu gibi tesettür giyimde modayı takip eden bayanlarımız oldukça fazladır. Özellikle düğün, nişan, kutlama,nikah gibi özel günlerde kullandığımız şal ve bonelerle göze çarpar. Öyle ki şıklığınıza şıklık katar. Eşarp bone ve şallar aslında tesettür olması kadar kıyafetinizi de tamamlayan birer aksesuar gibi kıyafetiniz ile birlikte sizi tamamlar. Bazen spor bazen klasik olarak kullanmayı tercih ederiz.
 • Tencere kapağı ile koltuk temizleme Tencere kapağı ile koltuk temizleme Ev temizliğinde pratik bilgiler kullanıp işlerimizi daha çabuk bitirmeyi kim istemez ki, sizler için araştırıp bu konular da yardımcı olmaya çalışacağız, bir tencere kapağını temizlik mucizesi olarak kullanacağız,pırıl pırıl koltuklar için temizlik tüyoları,koltuklar hiç bu kadar kolay temizlenmemişti
 • Cuma Gününe SeLam oLsun Cuma Gününe SeLam oLsun En güzel ve en yeni cuma mesajları bulacağınız tek adres ister kısa mesaj ister yazılı mesaj sevdiklerinizin cumasını kutlamak için en güzel mesajlar sizler için hazır.
 • HoşgeLdin Yeni Hafta HoşgeLdin Pazartesi HoşgeLdin Yeni Hafta HoşgeLdin Pazartesi Günaydın hoşgeLdin yeni gün ve pazartesi yine yeni bir güne güneş doğarken yine sıradan bir gün ya da yine bir pazartesi sendromu dememek için buyrun hem yazımızı okuyunuz hem de sitemize gelerek sıradanlığı bozunuz. Hep birlikte daha güzel günlere. Hoşgeldiniz..
 • Günaydın Pazartesi Günaydın Pazartesi Günaydın dostlar yeni bir güne uyanmak yeni bir güne sağlıklı huzurlu mutlu bir şekilde gözlerimizi açmak ne kadar güzel. Böyle zor günler yaşarken sevdiklerimiz yanımızda olarak hayatımıza devam etmek kadar güzel bir şey olmasa gerek. Elimizde kahvemiz çayımız yanımızda karşımızda sevdiğimiz kişiler sohbet etmenin tadına doyum olmaz. Sevdiklerinize güzel mesajlarla güzel günlerine güzellik katmak isterseniz elbette bizler sizlerin tek adresiyiz.