Bilinçli Farkındalık

Bilinçli Farkındalık

Etiketler Bilinçli Farkındalık hakkında merak ettıkleriniz
Kiz-Kiza Bilinçli Farkındalık
Kategori yasam-kocu
Bu Yazi 133 kez görüntülenmiştir
Yazar Kiz-Kiza.Net

Bilinçli Farkındalık Hakkında Detaylar

İnsan beyninin diğer canlılardan farklı olarak düşündüğünü bilen ve hatta düşündüğünü düşünebilen bir yapıya sahip olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır

 

Ön lobun ve prefrontal korteksin gelişmiş olmasından dolayı kendimizle ve etrafımızla ilgili farkındalığımız yaradılışımız gereği oldukça yüksektir. Ancak özellikle bilmeliyiz ki üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur. Düşünülmediği ya da yanlış anlaşıldığı takdirde farkındalık hali verimini kaybeder.

Burada dikkat edilmesi gereken, farkındalığın değil "bilinçli farkındalık" durumunun insana iyi geldiğini bilmek ve bunun için çaba harcamanın asli sorumluluğumuz olduğudur.

Bilinçli farkındalık halinde olduğumuzda;

-Deneyimlerimizden ders çıkartabilir,

-Kabullenmeyi kolaylaştırabilir,

-Duygularımızı ve kendimizi anlamayı kolaylaştırabilir,

-Stres ve kaygımızı azaltabiliriz.

Hayat yolculuğumuzda korkularımızın, güvensizliklerimizin, üzüntülerimizin olması normal bir durum olup; önemli olan bu duygularımızı fark edebilmek, onları aktarabilmek ve yolumuza devam edebilmektir.

Kendimize ait duygu ve düşüncelerimize dair farkındalığımızın artması ile özbakım ve stres yönetimini etkin bir şekilde gerçekleştirebilir ve iş ve özel hayat dengemizi kurmakta ve buna bağlı yaşamdan doyum sağlamayı üst seviyelere taşıyabiliriz.

Yaşantımızın içerisinde bilinçsiz olarak yeterli olduklarımız aslında hayatımızın bir döneminde öğrenmeye çabaladığımız yani bilinçli seçimlerimizle yapmaya gayret gösterdiklerimiz ve öğrendikten sonra bilinçsiz olarak yeterli hale geldiğimiz ve artık düşünmeden yaptığımız davranış ve düşünce kalıplarından ibarettir.

Bunu bilmek ve bu farkındalıkla kendimiz için hedeflediklerimize ulaşmak yine bizim çabamıza bağlı olması aslında oldukça sevindirici bir durumdur. Tıpkı araba kullanmak, diş fırçalamak, kek yapmak, sanat öğrenmek, güzel düşünmek ve sahip olduğumuz dili doğru kullanabilmek gibi. İlk olarak yapmayı istediğimiz şeyi bilinçli olarak öğrenerek yeterli hale gelmek için tekrar etmek ve daha sonrasında çabamızla bilinçsiz yeterli hale gelmek gibi.

Buradan yola çıkarak hayatımızda olmasını istediğimiz davranışlarımızın ve düşüncelerimizin gerçekleştirmekte zorlandığımız ve yapamayınca kendimizi kötü hissettiğimiz her durumun aslında ilk olarak kendimizi fark etmemizle başladığını ve bilinçli farkındalık ile değişim ve gelişim yolculuğuna çıkmaya niyetli olmamızla ilgili olduğunu anlamak kendimize olan ve en çok ihtiyaç dıyduğumuz Sevgi ile alakalı bir durumdur.

Dışarıdan beklediğimiz mutluluk ve huzurun kendi sorumluluğumuz olduğunu, beklenilen saygı, sevgi, ilgi, şefkat, merhamet, dürüstlük, güven gibi erdemlerin kendimize vermekle mümkün olabileceğini fark edebilmek, bunun için gerekli olan eğitimi ve süreyi kendimize armağan edebilmek, kendimize ve ait olduğumuz bütüne katkıda bulunabilmek ümidiyle.. Gürcan Giray

YORUM YAP


Moda Trend KonuLar

 • Allah-a Emanet Ol Dedi ve Gitti Allah-a Emanet Ol Dedi ve Gitti Allah-a emanet ol derler giderken. Bir emanet ediş yada ediliş. Bazende bir veda kelimesi. Ayrılık cümlesi. Ne kadar çok anlamı oluyor. Artık size hangisi uyuyorsa alır kalbinize giyersiniz.
 • Kekik ve faydaları Kekik ve faydaları Kekik, kekik çayı faydaları, sağlığımız için kekik kullanımı
 • Revani TatLı Tarifi Revani TatLı Tarifi Ramazan geldi hoş geldi. Üç aylara girdik. Recep Şaban derken Ramazan ayına da girmiş bulunuyoruz. Bereketi huzuru mutluluğu ile hoşgeldin Ya Şehri Ramazan diyoruz.
 • Oruç nedir Niçin oruç tutuyoruz Oruç nedir Niçin oruç tutuyoruz "Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir
 • NEŞE ve KEDER NEŞE ve KEDER   Bu dünyada iki duygudan etkilendiğimiz belirtilmiş; NEŞE ve KEDER... ve şöyle devam ediyor alıntıda
 • öLümden Sonrası BiLe Var öLümden Sonrası BiLe Var Kimse kimsede kalıcı olamıyor. Hiç birşey ayırmasa bile ya zaman ya ecel ayırıyor. Belki de onun için kimse için değil kendimiz için yaşamalıyız. Önce kendimizin kıymetini bilmeliyiz.
 • Su şişesi ile oyuncak kutusu Su şişesi ile oyuncak kutusu  Elimizde olan ve çok basit bir su şişesi ile ister oyuncak kutusu ister mandal kutusu yada istediğiniz bir şekilde kullanabileceğiniz bir kutucuk yapmak istedim. Hem pratik hem de çok bir maliyeti olmayan kolay bir eşya yapalım. Evde kalan özellikler bayanların evde olan eşyaları değerlendirmek için hobi amaçlı ev eşyaları yapıyoruz. Hem boş vakitlerimiz değerlendirmek hemde aile bütçesine azda olsa katkıda bulunmak için elleri kolları savayıp işe başlayalım
 • kizlarla sohbet kizlarla sohbet Kızlarla sohbet, kız sohbet odası, kız chat, kızlarla seviyeli sohbet,canınızmı sıkıldı ilk adımı gerçek sohbet sitesi olan kiz-kiza.net sitesine bağli Kızlarla Sohbet Odalarında atabilir, chat odalarımız üzerinden klavyeden kalıcı dostluklara ulaşabilir, kızlarla doyasıya chat yapabilirsiniz.Binlerce beyefendi ve hanımefendi sohbet kanallarımızda ücretsiz sohbet ederken herhangi bir ücret veya uye istenmeden ücretsiz doyasiya sohbet
 • SevgiLiLer Günü Hediye ve MesajLarı SevgiLiLer Günü Hediye ve MesajLarı Her yıl olduğu gibi bu yılda sevgililer günü yaklaşırken ne alsam acaba. Hesaplı hediyeler nelerdir. Farklı hediyeler mesajlar olsun diye aramalar olmaktadır. Bizlerde sizler için birkaç hediyelik eşyalar ve resimli yazılı mesajlar hzırladık. Dileriz ki sizlere bira da olsun fikir sunmuşuzdur. Sevgililer günü hediyesi,sevgiliniz için hazır mesajlar,sevgililer günü için resimli mesajlar, sevgililer günü mesajları, sevgiliye özel hediyeler olarak sizlere seçenekler sunduk.
 • Ya Sonra Ya Sonra bazen kolay bazen zor bir sorudur Ya sonra.. sanki yaşadıkların hayatın acıların kısa özeti gibi. Söylenemeyen bütün cümlelerin tek kelimeye sığması gibi.