Bilinçli Farkındalık

Bilinçli Farkındalık

Etiketler Bilinçli Farkındalık hakkında merak ettıkleriniz
Kiz-Kiza Bilinçli Farkındalık
Kategori yasam-kocu
Bu Yazi 337 kez görüntülenmiştir
Yazar Kiz-Kiza.Net

Bilinçli Farkındalık Hakkında Detaylar

İnsan beyninin diğer canlılardan farklı olarak düşündüğünü bilen ve hatta düşündüğünü düşünebilen bir yapıya sahip olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır

 

Ön lobun ve prefrontal korteksin gelişmiş olmasından dolayı kendimizle ve etrafımızla ilgili farkındalığımız yaradılışımız gereği oldukça yüksektir. Ancak özellikle bilmeliyiz ki üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur. Düşünülmediği ya da yanlış anlaşıldığı takdirde farkındalık hali verimini kaybeder.

Burada dikkat edilmesi gereken, farkındalığın değil "bilinçli farkındalık" durumunun insana iyi geldiğini bilmek ve bunun için çaba harcamanın asli sorumluluğumuz olduğudur.

Bilinçli farkındalık halinde olduğumuzda;

-Deneyimlerimizden ders çıkartabilir,

-Kabullenmeyi kolaylaştırabilir,

-Duygularımızı ve kendimizi anlamayı kolaylaştırabilir,

-Stres ve kaygımızı azaltabiliriz.

Hayat yolculuğumuzda korkularımızın, güvensizliklerimizin, üzüntülerimizin olması normal bir durum olup; önemli olan bu duygularımızı fark edebilmek, onları aktarabilmek ve yolumuza devam edebilmektir.

Kendimize ait duygu ve düşüncelerimize dair farkındalığımızın artması ile özbakım ve stres yönetimini etkin bir şekilde gerçekleştirebilir ve iş ve özel hayat dengemizi kurmakta ve buna bağlı yaşamdan doyum sağlamayı üst seviyelere taşıyabiliriz.

Yaşantımızın içerisinde bilinçsiz olarak yeterli olduklarımız aslında hayatımızın bir döneminde öğrenmeye çabaladığımız yani bilinçli seçimlerimizle yapmaya gayret gösterdiklerimiz ve öğrendikten sonra bilinçsiz olarak yeterli hale geldiğimiz ve artık düşünmeden yaptığımız davranış ve düşünce kalıplarından ibarettir.

Bunu bilmek ve bu farkındalıkla kendimiz için hedeflediklerimize ulaşmak yine bizim çabamıza bağlı olması aslında oldukça sevindirici bir durumdur. Tıpkı araba kullanmak, diş fırçalamak, kek yapmak, sanat öğrenmek, güzel düşünmek ve sahip olduğumuz dili doğru kullanabilmek gibi. İlk olarak yapmayı istediğimiz şeyi bilinçli olarak öğrenerek yeterli hale gelmek için tekrar etmek ve daha sonrasında çabamızla bilinçsiz yeterli hale gelmek gibi.

Buradan yola çıkarak hayatımızda olmasını istediğimiz davranışlarımızın ve düşüncelerimizin gerçekleştirmekte zorlandığımız ve yapamayınca kendimizi kötü hissettiğimiz her durumun aslında ilk olarak kendimizi fark etmemizle başladığını ve bilinçli farkındalık ile değişim ve gelişim yolculuğuna çıkmaya niyetli olmamızla ilgili olduğunu anlamak kendimize olan ve en çok ihtiyaç dıyduğumuz Sevgi ile alakalı bir durumdur.

Dışarıdan beklediğimiz mutluluk ve huzurun kendi sorumluluğumuz olduğunu, beklenilen saygı, sevgi, ilgi, şefkat, merhamet, dürüstlük, güven gibi erdemlerin kendimize vermekle mümkün olabileceğini fark edebilmek, bunun için gerekli olan eğitimi ve süreyi kendimize armağan edebilmek, kendimize ve ait olduğumuz bütüne katkıda bulunabilmek ümidiyle.. Gürcan Giray

YORUM YAP


Moda Trend KonuLar

 • HayırLı CumaLar MesajLarı HayırLı CumaLar MesajLarı Yine bir cuma gününe merhaba derken sizlere yeni cuma mesajları hazırladık. Zor dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde resimli yada yazılı kısa mesajlarla birbirimizin yanında olduğunu hissettirmek lazım.
 • yaz ayları renkleri yaz ayları renkleri 2022 Bahar ve Yaz aylarında giyimde hangi renkler tercih edilecek 2022 yaz moda renkleri 2022 yaz renkleri Pantone 2022 2023 trend renkler 2022 Yaz Modası 2022 KUMAŞ Trendleri 2021 2022 Yaz Modası 2022 Pantone renkleri,Bu yılın sıcak havalarda en çok tercih edilen renkleri yeşil, bej ve açık renklerin yanında; beyaz ve siyah her zaman vazgeçilmez olacak gibi görünüyor
 • Unutulmayan En Şık Kadınlar Unutulmayan En Şık Kadınlar Geride bırakmaya hazırladığımız 2021 yılının unutulmaz en şık 4 kadınını seçtik.
 • 2021 Tığ İşi Şal Modelleri 2021 Tığ İşi Şal Modelleri Hem şık hem de kolay yapılan ve her birini sizler için özel olarak seçerek bir araya getirdiğim örgü şal modellerisanıyorum hemen hepinizin büyük beğenisini toplayacak.
 • Perşembe Gününe Merhaba Perşembe Gününe Merhaba Yine bir perşembe gününden günaydın diyoruz sesimizin yazımızın ulaştığı her yere herkese, Güzel gönlünüzce geçecek bir güne daha merhaba diyerek başlamak lazım ki günümüz güzel geçsin.
 • Abiye ŞaL ve Bone ModeLLeri Abiye ŞaL ve Bone ModeLLeri Her alanda olduğu gibi tesettür giyimde modayı takip eden bayanlarımız oldukça fazladır. Özellikle düğün, nişan, kutlama,nikah gibi özel günlerde kullandığımız şal ve bonelerle göze çarpar. Öyle ki şıklığınıza şıklık katar. Eşarp bone ve şallar aslında tesettür olması kadar kıyafetinizi de tamamlayan birer aksesuar gibi kıyafetiniz ile birlikte sizi tamamlar. Bazen spor bazen klasik olarak kullanmayı tercih ederiz.
 • Tencere kapağı ile koltuk temizleme Tencere kapağı ile koltuk temizleme Ev temizliğinde pratik bilgiler kullanıp işlerimizi daha çabuk bitirmeyi kim istemez ki, sizler için araştırıp bu konular da yardımcı olmaya çalışacağız, bir tencere kapağını temizlik mucizesi olarak kullanacağız,pırıl pırıl koltuklar için temizlik tüyoları,koltuklar hiç bu kadar kolay temizlenmemişti
 • Cuma Gününe SeLam oLsun Cuma Gününe SeLam oLsun En güzel ve en yeni cuma mesajları bulacağınız tek adres ister kısa mesaj ister yazılı mesaj sevdiklerinizin cumasını kutlamak için en güzel mesajlar sizler için hazır.
 • HoşgeLdin Yeni Hafta HoşgeLdin Pazartesi HoşgeLdin Yeni Hafta HoşgeLdin Pazartesi Günaydın hoşgeLdin yeni gün ve pazartesi yine yeni bir güne güneş doğarken yine sıradan bir gün ya da yine bir pazartesi sendromu dememek için buyrun hem yazımızı okuyunuz hem de sitemize gelerek sıradanlığı bozunuz. Hep birlikte daha güzel günlere. Hoşgeldiniz..
 • Günaydın Pazartesi Günaydın Pazartesi Günaydın dostlar yeni bir güne uyanmak yeni bir güne sağlıklı huzurlu mutlu bir şekilde gözlerimizi açmak ne kadar güzel. Böyle zor günler yaşarken sevdiklerimiz yanımızda olarak hayatımıza devam etmek kadar güzel bir şey olmasa gerek. Elimizde kahvemiz çayımız yanımızda karşımızda sevdiğimiz kişiler sohbet etmenin tadına doyum olmaz. Sevdiklerinize güzel mesajlarla güzel günlerine güzellik katmak isterseniz elbette bizler sizlerin tek adresiyiz.