Bilinçli Farkındalık

Bilinçli Farkındalık

Etiketler Bilinçli Farkındalık hakkında merak ettıkleriniz
Kiz-Kiza Bilinçli Farkındalık
Kategori yasam-kocu
Hit 54
Yazar NoKTa

Bilinçli Farkındalık Hakkında Detaylar

İnsan beyninin diğer canlılardan farklı olarak düşündüğünü bilen ve hatta düşündüğünü düşünebilen bir yapıya sahip olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır

 

Ön lobun ve prefrontal korteksin gelişmiş olmasından dolayı kendimizle ve etrafımızla ilgili farkındalığımız yaradılışımız gereği oldukça yüksektir. Ancak özellikle bilmeliyiz ki üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur. Düşünülmediği ya da yanlış anlaşıldığı takdirde farkındalık hali verimini kaybeder.

Burada dikkat edilmesi gereken, farkındalığın değil "bilinçli farkındalık" durumunun insana iyi geldiğini bilmek ve bunun için çaba harcamanın asli sorumluluğumuz olduğudur.

Bilinçli farkındalık halinde olduğumuzda;

-Deneyimlerimizden ders çıkartabilir,

-Kabullenmeyi kolaylaştırabilir,

-Duygularımızı ve kendimizi anlamayı kolaylaştırabilir,

-Stres ve kaygımızı azaltabiliriz.

Hayat yolculuğumuzda korkularımızın, güvensizliklerimizin, üzüntülerimizin olması normal bir durum olup; önemli olan bu duygularımızı fark edebilmek, onları aktarabilmek ve yolumuza devam edebilmektir.

Kendimize ait duygu ve düşüncelerimize dair farkındalığımızın artması ile özbakım ve stres yönetimini etkin bir şekilde gerçekleştirebilir ve iş ve özel hayat dengemizi kurmakta ve buna bağlı yaşamdan doyum sağlamayı üst seviyelere taşıyabiliriz.

Yaşantımızın içerisinde bilinçsiz olarak yeterli olduklarımız aslında hayatımızın bir döneminde öğrenmeye çabaladığımız yani bilinçli seçimlerimizle yapmaya gayret gösterdiklerimiz ve öğrendikten sonra bilinçsiz olarak yeterli hale geldiğimiz ve artık düşünmeden yaptığımız davranış ve düşünce kalıplarından ibarettir.

Bunu bilmek ve bu farkındalıkla kendimiz için hedeflediklerimize ulaşmak yine bizim çabamıza bağlı olması aslında oldukça sevindirici bir durumdur. Tıpkı araba kullanmak, diş fırçalamak, kek yapmak, sanat öğrenmek, güzel düşünmek ve sahip olduğumuz dili doğru kullanabilmek gibi. İlk olarak yapmayı istediğimiz şeyi bilinçli olarak öğrenerek yeterli hale gelmek için tekrar etmek ve daha sonrasında çabamızla bilinçsiz yeterli hale gelmek gibi.

Buradan yola çıkarak hayatımızda olmasını istediğimiz davranışlarımızın ve düşüncelerimizin gerçekleştirmekte zorlandığımız ve yapamayınca kendimizi kötü hissettiğimiz her durumun aslında ilk olarak kendimizi fark etmemizle başladığını ve bilinçli farkındalık ile değişim ve gelişim yolculuğuna çıkmaya niyetli olmamızla ilgili olduğunu anlamak kendimize olan ve en çok ihtiyaç dıyduğumuz Sevgi ile alakalı bir durumdur.

Dışarıdan beklediğimiz mutluluk ve huzurun kendi sorumluluğumuz olduğunu, beklenilen saygı, sevgi, ilgi, şefkat, merhamet, dürüstlük, güven gibi erdemlerin kendimize vermekle mümkün olabileceğini fark edebilmek, bunun için gerekli olan eğitimi ve süreyi kendimize armağan edebilmek, kendimize ve ait olduğumuz bütüne katkıda bulunabilmek ümidiyle.. Gürcan Giray

YORUM YAP


Moda Trend KonuLar

 • Günaydın Perşembe MesajLarı Günaydın Perşembe MesajLarı Yine yeni bir güne gözlerimizi açmış bulunuyoruz. Her yeni gün bize neler getirir neler götürür yaşayıp göreceğiz. Dünümüzden daha güzel bir gün mutluluk huzur ve umut dolu olsun. Kısa ve resimli mesajları sizler için hazırladık Twitter, Instagram, Facebook, WhatsApp, bip Pinterest olmak üzere bütün sosyal paylaşım sitelerine uygundur. Hem sizin hem sevdikleriniz için. Güzel bir Perşembe günü olsun. Günaydın
 • TripLi Bir Yazı TripLi Bir Yazı Trip atmak. Yaşı fark etmez yeter ki trip atmak isteyelim Küçük büyük ayrımı yok yeter ki bayan olalım. Her an trip atmaya hazırız. Onun için beyler bizlere karşı dikkatli olmakta fayda var ne zaman nere de bir triple karşılaşırsınız hi. belli olmaz
 • Cuma Gününe SeLam oLsun Cuma Gününe SeLam oLsun En güzel ve en yeni cuma mesajları bulacağınız tek adres ister kısa mesaj ister yazılı mesaj sevdiklerinizin cumasını kutlamak için en güzel mesajlar sizler için hazır.
 • En Yeni Miraç KandiLi ResimLi MesajLarı En Yeni Miraç KandiLi ResimLi MesajLarı Üç ayların girmesi ile birlikte özel gün ve geceleri dua ve ibadetlerle kutlamaktayız. Bunlardan birisi de Miraç Kandilidir. Miraç kandilinde de dua ve ibadetle kutluyoruz. Bu gecede nasıl ibadetler yapılır ve nasıl kutlanır. Tavsiye edilen ibadetler nelerdir. Sizlere kısaca bu konuda bir paylaşım yapmak istedik. Şimdiden Miraç kandiliniz mübarek dualarınız kabul olsun inşallah.
 • Değmeyene VeriLen DeğerLer Değmeyene VeriLen DeğerLer Kaybettiğimiz mi yoksa kaybetmeye yüz tutmuş bir duygumu - Değer - ve hak etmeyene verilen sonra da sonunda hüsrana uğradığımız bir durum.
 • 2021 Trend Saç Örgüleri Modelleri 2021 Trend Saç Örgüleri Modelleri 2021 trend saç modelleri, 2021 trend Saç Örgü modelleri,2021 trend Saç renkleri
 • 2021 Kış Sezonunun Trend Rujları 2021 Kış Sezonunun Trend Rujları   2021 Kış Sezonu En Trend Nude Rujları Hangileri,Senin favori ruj rengin nedir,
 • Kimseyi Kendinden Çok Sevme Kimseyi Kendinden Çok Sevme Sevgi... Ne kadar geniş bir kelime. Birde Elde olmadan bağlanmak var. Sen seversin ama senin gibi sevdi mi asla bilemezsin. İşte bu belirsizlikte insanı hep yıpratıyor. Herkesi sev ama kendinden çok kimseyi sevme.
 • BurçLar ve ZıtLıkLarı BurçLar ve ZıtLıkLarı Burçlar ve zıtlıkları. Her burç bir biri ile anlaşamıyor onun için de zırlıklar oluşuyor. Bizlerde sizlerle bu zorlukları paylaşalım istedik.
 • Tencere kapağı ile koltuk temizleme Tencere kapağı ile koltuk temizleme Ev temizliğinde pratik bilgiler kullanıp işlerimizi daha çabuk bitirmeyi kim istemez ki, sizler için araştırıp bu konular da yardımcı olmaya çalışacağız, bir tencere kapağını temizlik mucizesi olarak kullanacağız,pırıl pırıl koltuklar için temizlik tüyoları,koltuklar hiç bu kadar kolay temizlenmemişti