Her hak bir sorumluluk getirir 2

Her hak bir sorumluluk getirir 2

Etiketler Her hak bir sorumluluk getirir yazimizin 2 kısmı
Kiz-Kiza Her hak bir sorumluluk getirir 2
Kategori yasam-kocu
Bu Yazi 216 kez görüntülenmiştir
Yazar Kiz-Kiza.Net

Her hak bir sorumluluk getirir 2 Hakkında Detaylar

Dün yazdığım yazının ardından bu konuyla ilişkili değinmek istediğim ve farkındalık yaratarak kendimize sormamız gerektiğini düşündüğüm ve özellikle çalışmak istediğim alan olan ilişkilerde erkeğin sorumlulukları konularına başlangıç yapmak istiyorum...

 

Faydalanmak isteyenlerin instagram hesabım olan erilakademi adresini takip etmeleri merak ettiklerini yorumlara bırakmaları benim sizler için araştırmama ve motivasyonuma sebep olacaktır. Şimdiden teşekkür ederim.

Neden sorumluluk almalıyım?

Bu konuda yaptığım araştırmalar, kendi deneyim ve düşüncelerim sonucu kişinin birey olabilmesinin, özgüvenli ve hayatından tatmin sağlayabilmesinin; kendini tanıması, bu dünyaya geliş amacını fark etmesi, sorumluluk ve sınırlarını belirleyip bu alanda özgürleşebilmesi ile mümkün olabileceğini gösteriyor.

Peki sorumluluk nedir?

Sorumluluk; "bir kişinin üzerine düşen görevi yerine getirmesi, başka insanların haklarına ve kararlarına saygı göstermesi" olarak tanımlanmaktadır.

Şimdi psikolog ve yaşam koçu arasındaki görev tanımlarına değinmek istiyorum. Psikolog geçmişle ilgilenen nedenlerini teşhis edebilir psikolojik durumlarla çalışmak üzere lisansa sahipken; yaşam koçu ise normal bireylerin yaşamları ile ilgili önemli kararlar almalarına ya da zorlu dönemeçlerden geçerken doğru adımları atmalarına yardımcı olmak üzere planlanan profesyonel eğitime sahiptir. Yaşam Koçu; kişinin hedeflerini belirlemesine ve bu hedeflere ulaşmak için uygulanabilir plan geliştirmesine, mevcut potansiyelinizi en üst seviyeye çıkarmanıza ve istediğiniz sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olmak için profesyonel eğitilmiş bir kişidir.

Bu ayrıntıdan bahsetmek istedim çünkü henüz toplumumuzda bu meslekler arasında ayırım yapılamadığından ve kişiler kendi ihtiyaçlarını tespit etmekte güçlük çekmesi sebebi ile ihtiyacını karşılayacak destek için nereye müracaat edeceğini belirleyememektedir. Kendi ihtiyacımızı tespit etmek ve ihtiyacımız olana yönelmek kendimize yapabileceğimiz en büyük armağan diye düşünüyorum.

Neden erkekler?

Toplumumuzda ve hatta dünyada değişerek ve gelişerek devam eden süreçte kadın ve erkeğin sorumluluk alanları ve hakları değişmekte; ancak bunların neler olduğu bilinmediğinden ve geçmiş öğretilerle değişen bugünde yaşatılmaya devam ettirilmeye çalışılması sebebi ile pek çok evlilik ayrılıkla sonuçlanmaktadır. Dünyaya gelen çocuklarımızın en çok ihtiyaç duydukları ebeveynlerinin bilgi eksikliğine bağlı maruz kaldıkları tatsızlıklar ve ayrılıklar sebebi ile hayata daha geriden başlamak zorunda olmaları beni oldukça üzüyor.

Kadınlarla çalışan çok değerli koçluk yapan arkadaşlarım var ve oldukça başarılı buluyorum. Dünyaya sağladıkları katkı sebebi ile de çok teşekkür ediyorum. Kadınların kendini fark etmesi ve içindeki potansiyeli ortaya çıkarması dünya için oldukça sevindirici. Bir kadının mutlu olması bulunduğu her ortamda bulunan diğerleri için büyük şans.

Kendini geliştiren ve değerinin farkında olan kadın artık kendisi ile eşdeğere sahip partner arıyor ve standartlarını belirleyebiliyor. Bu farkındalıkla doğru partneri aramak ve çocuklarına ve yuvasına huzur sağlayacak doğru partneri seçme sorumluluğunu alan kadın yanlış davranış ve tutumlara net olarak hayır diyebiliyor ve kendi değerini koruyabiliyor. İnsani bir sorumluluk olan bu davranışı sergileyen her kadını ve erkeği gönülden kutluyorum. Kendi değerini bilmekle aslında diğerinin de kendi değerini fark etmesi ve bütünü oluşturan Birliğe hizmete katkı sağladığı bilincinde olmak gurur verici ve takdire değer bir durum. Ayrıca hem kadının hem de erkeğin hem kendi doğasını hem de karşı tarafın doğasını tanıması doğasına uygun sorumlulukları beklemesi ve talep edebilme rahatlığı ile sağladığı konforu yaşamasında büyük öneme sahip.

Huzurlu bir ilişki yaşayabilmek herkesin hakkı. Tabii bunun için öncelikle kim olduğumuzu, ne için yaratıldığımızı ve sorumluluklarımızı ve karşımızdan ne beklediğimizi tespit edebilmeli ve yerine getirdiğimiz her sorumlulukla kendimizi gerçekleştirmenin sağladığı özgüveni hissedebilmeliyiz.

Değişen dünyaya ayak uydurabilmek, içimizdeki en iyiye ulaşabilmek, bu dünyaya olan sorumluluğumuzu yerine getirerek hayattan tatmin olmuş ve iyi şeyler başarabilmiş olarak huzurla diğer alemlere yolculuk edebilmek ve bu dünyada olma sorumluluğumuzla hak ettiklerimize ulaşabilmek ümidiyle...Gürcan Giray

(Sorularınızı yorum yap kısmına ya da iletişim kısmından iletebilirsiniz)

YORUM YAP


Moda Trend KonuLar

 • Allah-a Emanet Ol Dedi ve Gitti Allah-a Emanet Ol Dedi ve Gitti Allah-a emanet ol derler giderken. Bir emanet ediş yada ediliş. Bazende bir veda kelimesi. Ayrılık cümlesi. Ne kadar çok anlamı oluyor. Artık size hangisi uyuyorsa alır kalbinize giyersiniz.
 • Revani TatLı Tarifi Revani TatLı Tarifi Ramazan geldi hoş geldi. Üç aylara girdik. Recep Şaban derken Ramazan ayına da girmiş bulunuyoruz. Bereketi huzuru mutluluğu ile hoşgeldin Ya Şehri Ramazan diyoruz.
 • Kekik ve faydaları Kekik ve faydaları Kekik, kekik çayı faydaları, sağlığımız için kekik kullanımı
 • Oruç nedir Niçin oruç tutuyoruz Oruç nedir Niçin oruç tutuyoruz "Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir
 • NEŞE ve KEDER NEŞE ve KEDER   Bu dünyada iki duygudan etkilendiğimiz belirtilmiş; NEŞE ve KEDER... ve şöyle devam ediyor alıntıda
 • öLümden Sonrası BiLe Var öLümden Sonrası BiLe Var Kimse kimsede kalıcı olamıyor. Hiç birşey ayırmasa bile ya zaman ya ecel ayırıyor. Belki de onun için kimse için değil kendimiz için yaşamalıyız. Önce kendimizin kıymetini bilmeliyiz.
 • Su şişesi ile oyuncak kutusu Su şişesi ile oyuncak kutusu  Elimizde olan ve çok basit bir su şişesi ile ister oyuncak kutusu ister mandal kutusu yada istediğiniz bir şekilde kullanabileceğiniz bir kutucuk yapmak istedim. Hem pratik hem de çok bir maliyeti olmayan kolay bir eşya yapalım. Evde kalan özellikler bayanların evde olan eşyaları değerlendirmek için hobi amaçlı ev eşyaları yapıyoruz. Hem boş vakitlerimiz değerlendirmek hemde aile bütçesine azda olsa katkıda bulunmak için elleri kolları savayıp işe başlayalım
 • kizlarla sohbet kizlarla sohbet Kızlarla sohbet, kız sohbet odası, kız chat, kızlarla seviyeli sohbet,canınızmı sıkıldı ilk adımı gerçek sohbet sitesi olan kiz-kiza.net sitesine bağli Kızlarla Sohbet Odalarında atabilir, chat odalarımız üzerinden klavyeden kalıcı dostluklara ulaşabilir, kızlarla doyasıya chat yapabilirsiniz.Binlerce beyefendi ve hanımefendi sohbet kanallarımızda ücretsiz sohbet ederken herhangi bir ücret veya uye istenmeden ücretsiz doyasiya sohbet
 • SevgiLiLer Günü Hediye ve MesajLarı SevgiLiLer Günü Hediye ve MesajLarı Her yıl olduğu gibi bu yılda sevgililer günü yaklaşırken ne alsam acaba. Hesaplı hediyeler nelerdir. Farklı hediyeler mesajlar olsun diye aramalar olmaktadır. Bizlerde sizler için birkaç hediyelik eşyalar ve resimli yazılı mesajlar hzırladık. Dileriz ki sizlere bira da olsun fikir sunmuşuzdur. Sevgililer günü hediyesi,sevgiliniz için hazır mesajlar,sevgililer günü için resimli mesajlar, sevgililer günü mesajları, sevgiliye özel hediyeler olarak sizlere seçenekler sunduk.
 • Ya Sonra Ya Sonra bazen kolay bazen zor bir sorudur Ya sonra.. sanki yaşadıkların hayatın acıların kısa özeti gibi. Söylenemeyen bütün cümlelerin tek kelimeye sığması gibi.