Her hak bir sorumluluk getirir 2

Her hak bir sorumluluk getirir 2

Etiketler Her hak bir sorumluluk getirir yazimizin 2 kısmı
Kiz-Kiza Her hak bir sorumluluk getirir 2
Kategori gurcan-giray
Bu Yazi 413 kez görüntülenmiştir
Yazar Kiz-Kiza.Net

Her hak bir sorumluluk getirir 2 Hakkında Detaylar

Dün yazdığım yazının ardından bu konuyla ilişkili değinmek istediğim ve farkındalık yaratarak kendimize sormamız gerektiğini düşündüğüm ve özellikle çalışmak istediğim alan olan ilişkilerde erkeğin sorumlulukları konularına başlangıç yapmak istiyorum...

 

Faydalanmak isteyenlerin instagram hesabım olan erilakademi adresini takip etmeleri merak ettiklerini yorumlara bırakmaları benim sizler için araştırmama ve motivasyonuma sebep olacaktır. Şimdiden teşekkür ederim.

Neden sorumluluk almalıyım?

Bu konuda yaptığım araştırmalar, kendi deneyim ve düşüncelerim sonucu kişinin birey olabilmesinin, özgüvenli ve hayatından tatmin sağlayabilmesinin; kendini tanıması, bu dünyaya geliş amacını fark etmesi, sorumluluk ve sınırlarını belirleyip bu alanda özgürleşebilmesi ile mümkün olabileceğini gösteriyor.

Peki sorumluluk nedir?

Sorumluluk; "bir kişinin üzerine düşen görevi yerine getirmesi, başka insanların haklarına ve kararlarına saygı göstermesi" olarak tanımlanmaktadır.

Şimdi psikolog ve yaşam koçu arasındaki görev tanımlarına değinmek istiyorum. Psikolog geçmişle ilgilenen nedenlerini teşhis edebilir psikolojik durumlarla çalışmak üzere lisansa sahipken; yaşam koçu ise normal bireylerin yaşamları ile ilgili önemli kararlar almalarına ya da zorlu dönemeçlerden geçerken doğru adımları atmalarına yardımcı olmak üzere planlanan profesyonel eğitime sahiptir. Yaşam Koçu; kişinin hedeflerini belirlemesine ve bu hedeflere ulaşmak için uygulanabilir plan geliştirmesine, mevcut potansiyelinizi en üst seviyeye çıkarmanıza ve istediğiniz sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olmak için profesyonel eğitilmiş bir kişidir.

Bu ayrıntıdan bahsetmek istedim çünkü henüz toplumumuzda bu meslekler arasında ayırım yapılamadığından ve kişiler kendi ihtiyaçlarını tespit etmekte güçlük çekmesi sebebi ile ihtiyacını karşılayacak destek için nereye müracaat edeceğini belirleyememektedir. Kendi ihtiyacımızı tespit etmek ve ihtiyacımız olana yönelmek kendimize yapabileceğimiz en büyük armağan diye düşünüyorum.

Neden erkekler?

Toplumumuzda ve hatta dünyada değişerek ve gelişerek devam eden süreçte kadın ve erkeğin sorumluluk alanları ve hakları değişmekte; ancak bunların neler olduğu bilinmediğinden ve geçmiş öğretilerle değişen bugünde yaşatılmaya devam ettirilmeye çalışılması sebebi ile pek çok evlilik ayrılıkla sonuçlanmaktadır. Dünyaya gelen çocuklarımızın en çok ihtiyaç duydukları ebeveynlerinin bilgi eksikliğine bağlı maruz kaldıkları tatsızlıklar ve ayrılıklar sebebi ile hayata daha geriden başlamak zorunda olmaları beni oldukça üzüyor.

Kadınlarla çalışan çok değerli koçluk yapan arkadaşlarım var ve oldukça başarılı buluyorum. Dünyaya sağladıkları katkı sebebi ile de çok teşekkür ediyorum. Kadınların kendini fark etmesi ve içindeki potansiyeli ortaya çıkarması dünya için oldukça sevindirici. Bir kadının mutlu olması bulunduğu her ortamda bulunan diğerleri için büyük şans.

Kendini geliştiren ve değerinin farkında olan kadın artık kendisi ile eşdeğere sahip partner arıyor ve standartlarını belirleyebiliyor. Bu farkındalıkla doğru partneri aramak ve çocuklarına ve yuvasına huzur sağlayacak doğru partneri seçme sorumluluğunu alan kadın yanlış davranış ve tutumlara net olarak hayır diyebiliyor ve kendi değerini koruyabiliyor. İnsani bir sorumluluk olan bu davranışı sergileyen her kadını ve erkeği gönülden kutluyorum. Kendi değerini bilmekle aslında diğerinin de kendi değerini fark etmesi ve bütünü oluşturan Birliğe hizmete katkı sağladığı bilincinde olmak gurur verici ve takdire değer bir durum. Ayrıca hem kadının hem de erkeğin hem kendi doğasını hem de karşı tarafın doğasını tanıması doğasına uygun sorumlulukları beklemesi ve talep edebilme rahatlığı ile sağladığı konforu yaşamasında büyük öneme sahip.

Huzurlu bir ilişki yaşayabilmek herkesin hakkı. Tabii bunun için öncelikle kim olduğumuzu, ne için yaratıldığımızı ve sorumluluklarımızı ve karşımızdan ne beklediğimizi tespit edebilmeli ve yerine getirdiğimiz her sorumlulukla kendimizi gerçekleştirmenin sağladığı özgüveni hissedebilmeliyiz.

Değişen dünyaya ayak uydurabilmek, içimizdeki en iyiye ulaşabilmek, bu dünyaya olan sorumluluğumuzu yerine getirerek hayattan tatmin olmuş ve iyi şeyler başarabilmiş olarak huzurla diğer alemlere yolculuk edebilmek ve bu dünyada olma sorumluluğumuzla hak ettiklerimize ulaşabilmek ümidiyle...Gürcan Giray

(Sorularınızı yorum yap kısmına ya da iletişim kısmından iletebilirsiniz)

YORUM YAP


Moda Trend KonuLar

 • HayırLı CumaLar MesajLarı HayırLı CumaLar MesajLarı Yine bir cuma gününe merhaba derken sizlere yeni cuma mesajları hazırladık. Zor dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde resimli yada yazılı kısa mesajlarla birbirimizin yanında olduğunu hissettirmek lazım.
 • yaz ayları renkleri yaz ayları renkleri 2022 Bahar ve Yaz aylarında giyimde hangi renkler tercih edilecek 2022 yaz moda renkleri 2022 yaz renkleri Pantone 2022 2023 trend renkler 2022 Yaz Modası 2022 KUMAŞ Trendleri 2021 2022 Yaz Modası 2022 Pantone renkleri,Bu yılın sıcak havalarda en çok tercih edilen renkleri yeşil, bej ve açık renklerin yanında; beyaz ve siyah her zaman vazgeçilmez olacak gibi görünüyor
 • Unutulmayan En Şık Kadınlar Unutulmayan En Şık Kadınlar Geride bırakmaya hazırladığımız 2021 yılının unutulmaz en şık 4 kadınını seçtik.
 • 2021 Tığ İşi Şal Modelleri 2021 Tığ İşi Şal Modelleri Hem şık hem de kolay yapılan ve her birini sizler için özel olarak seçerek bir araya getirdiğim örgü şal modellerisanıyorum hemen hepinizin büyük beğenisini toplayacak.
 • Perşembe Gününe Merhaba Perşembe Gününe Merhaba Yine bir perşembe gününden günaydın diyoruz sesimizin yazımızın ulaştığı her yere herkese, Güzel gönlünüzce geçecek bir güne daha merhaba diyerek başlamak lazım ki günümüz güzel geçsin.
 • Abiye ŞaL ve Bone ModeLLeri Abiye ŞaL ve Bone ModeLLeri Her alanda olduğu gibi tesettür giyimde modayı takip eden bayanlarımız oldukça fazladır. Özellikle düğün, nişan, kutlama,nikah gibi özel günlerde kullandığımız şal ve bonelerle göze çarpar. Öyle ki şıklığınıza şıklık katar. Eşarp bone ve şallar aslında tesettür olması kadar kıyafetinizi de tamamlayan birer aksesuar gibi kıyafetiniz ile birlikte sizi tamamlar. Bazen spor bazen klasik olarak kullanmayı tercih ederiz.
 • Tencere kapağı ile koltuk temizleme Tencere kapağı ile koltuk temizleme Ev temizliğinde pratik bilgiler kullanıp işlerimizi daha çabuk bitirmeyi kim istemez ki, sizler için araştırıp bu konular da yardımcı olmaya çalışacağız, bir tencere kapağını temizlik mucizesi olarak kullanacağız,pırıl pırıl koltuklar için temizlik tüyoları,koltuklar hiç bu kadar kolay temizlenmemişti
 • Cuma Gününe SeLam oLsun Cuma Gününe SeLam oLsun En güzel ve en yeni cuma mesajları bulacağınız tek adres ister kısa mesaj ister yazılı mesaj sevdiklerinizin cumasını kutlamak için en güzel mesajlar sizler için hazır.
 • HoşgeLdin Yeni Hafta HoşgeLdin Pazartesi HoşgeLdin Yeni Hafta HoşgeLdin Pazartesi Günaydın hoşgeLdin yeni gün ve pazartesi yine yeni bir güne güneş doğarken yine sıradan bir gün ya da yine bir pazartesi sendromu dememek için buyrun hem yazımızı okuyunuz hem de sitemize gelerek sıradanlığı bozunuz. Hep birlikte daha güzel günlere. Hoşgeldiniz..
 • Günaydın Pazartesi Günaydın Pazartesi Günaydın dostlar yeni bir güne uyanmak yeni bir güne sağlıklı huzurlu mutlu bir şekilde gözlerimizi açmak ne kadar güzel. Böyle zor günler yaşarken sevdiklerimiz yanımızda olarak hayatımıza devam etmek kadar güzel bir şey olmasa gerek. Elimizde kahvemiz çayımız yanımızda karşımızda sevdiğimiz kişiler sohbet etmenin tadına doyum olmaz. Sevdiklerinize güzel mesajlarla güzel günlerine güzellik katmak isterseniz elbette bizler sizlerin tek adresiyiz.