Her hak bir sorumluluk getirir 2

Her hak bir sorumluluk getirir 2

Etiketler Her hak bir sorumluluk getirir yazimizin 2 kısmı
Kiz-Kiza Her hak bir sorumluluk getirir 2
Kategori yasam-kocu
Hit 140
Yazar NoKTa

Her hak bir sorumluluk getirir 2 Hakkında Detaylar

Dün yazdığım yazının ardından bu konuyla ilişkili değinmek istediğim ve farkındalık yaratarak kendimize sormamız gerektiğini düşündüğüm ve özellikle çalışmak istediğim alan olan ilişkilerde erkeğin sorumlulukları konularına başlangıç yapmak istiyorum...

 

Faydalanmak isteyenlerin instagram hesabım olan erilakademi adresini takip etmeleri merak ettiklerini yorumlara bırakmaları benim sizler için araştırmama ve motivasyonuma sebep olacaktır. Şimdiden teşekkür ederim.

Neden sorumluluk almalıyım?

Bu konuda yaptığım araştırmalar, kendi deneyim ve düşüncelerim sonucu kişinin birey olabilmesinin, özgüvenli ve hayatından tatmin sağlayabilmesinin; kendini tanıması, bu dünyaya geliş amacını fark etmesi, sorumluluk ve sınırlarını belirleyip bu alanda özgürleşebilmesi ile mümkün olabileceğini gösteriyor.

Peki sorumluluk nedir?

Sorumluluk; "bir kişinin üzerine düşen görevi yerine getirmesi, başka insanların haklarına ve kararlarına saygı göstermesi" olarak tanımlanmaktadır.

Şimdi psikolog ve yaşam koçu arasındaki görev tanımlarına değinmek istiyorum. Psikolog geçmişle ilgilenen nedenlerini teşhis edebilir psikolojik durumlarla çalışmak üzere lisansa sahipken; yaşam koçu ise normal bireylerin yaşamları ile ilgili önemli kararlar almalarına ya da zorlu dönemeçlerden geçerken doğru adımları atmalarına yardımcı olmak üzere planlanan profesyonel eğitime sahiptir. Yaşam Koçu; kişinin hedeflerini belirlemesine ve bu hedeflere ulaşmak için uygulanabilir plan geliştirmesine, mevcut potansiyelinizi en üst seviyeye çıkarmanıza ve istediğiniz sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olmak için profesyonel eğitilmiş bir kişidir.

Bu ayrıntıdan bahsetmek istedim çünkü henüz toplumumuzda bu meslekler arasında ayırım yapılamadığından ve kişiler kendi ihtiyaçlarını tespit etmekte güçlük çekmesi sebebi ile ihtiyacını karşılayacak destek için nereye müracaat edeceğini belirleyememektedir. Kendi ihtiyacımızı tespit etmek ve ihtiyacımız olana yönelmek kendimize yapabileceğimiz en büyük armağan diye düşünüyorum.

Neden erkekler?

Toplumumuzda ve hatta dünyada değişerek ve gelişerek devam eden süreçte kadın ve erkeğin sorumluluk alanları ve hakları değişmekte; ancak bunların neler olduğu bilinmediğinden ve geçmiş öğretilerle değişen bugünde yaşatılmaya devam ettirilmeye çalışılması sebebi ile pek çok evlilik ayrılıkla sonuçlanmaktadır. Dünyaya gelen çocuklarımızın en çok ihtiyaç duydukları ebeveynlerinin bilgi eksikliğine bağlı maruz kaldıkları tatsızlıklar ve ayrılıklar sebebi ile hayata daha geriden başlamak zorunda olmaları beni oldukça üzüyor.

Kadınlarla çalışan çok değerli koçluk yapan arkadaşlarım var ve oldukça başarılı buluyorum. Dünyaya sağladıkları katkı sebebi ile de çok teşekkür ediyorum. Kadınların kendini fark etmesi ve içindeki potansiyeli ortaya çıkarması dünya için oldukça sevindirici. Bir kadının mutlu olması bulunduğu her ortamda bulunan diğerleri için büyük şans.

Kendini geliştiren ve değerinin farkında olan kadın artık kendisi ile eşdeğere sahip partner arıyor ve standartlarını belirleyebiliyor. Bu farkındalıkla doğru partneri aramak ve çocuklarına ve yuvasına huzur sağlayacak doğru partneri seçme sorumluluğunu alan kadın yanlış davranış ve tutumlara net olarak hayır diyebiliyor ve kendi değerini koruyabiliyor. İnsani bir sorumluluk olan bu davranışı sergileyen her kadını ve erkeği gönülden kutluyorum. Kendi değerini bilmekle aslında diğerinin de kendi değerini fark etmesi ve bütünü oluşturan Birliğe hizmete katkı sağladığı bilincinde olmak gurur verici ve takdire değer bir durum. Ayrıca hem kadının hem de erkeğin hem kendi doğasını hem de karşı tarafın doğasını tanıması doğasına uygun sorumlulukları beklemesi ve talep edebilme rahatlığı ile sağladığı konforu yaşamasında büyük öneme sahip.

Huzurlu bir ilişki yaşayabilmek herkesin hakkı. Tabii bunun için öncelikle kim olduğumuzu, ne için yaratıldığımızı ve sorumluluklarımızı ve karşımızdan ne beklediğimizi tespit edebilmeli ve yerine getirdiğimiz her sorumlulukla kendimizi gerçekleştirmenin sağladığı özgüveni hissedebilmeliyiz.

Değişen dünyaya ayak uydurabilmek, içimizdeki en iyiye ulaşabilmek, bu dünyaya olan sorumluluğumuzu yerine getirerek hayattan tatmin olmuş ve iyi şeyler başarabilmiş olarak huzurla diğer alemlere yolculuk edebilmek ve bu dünyada olma sorumluluğumuzla hak ettiklerimize ulaşabilmek ümidiyle...Gürcan Giray

(Sorularınızı yorum yap kısmına ya da iletişim kısmından iletebilirsiniz)

YORUM YAP


Moda Trend KonuLar

 • Günaydın Perşembe MesajLarı Günaydın Perşembe MesajLarı Yine yeni bir güne gözlerimizi açmış bulunuyoruz. Her yeni gün bize neler getirir neler götürür yaşayıp göreceğiz. Dünümüzden daha güzel bir gün mutluluk huzur ve umut dolu olsun. Kısa ve resimli mesajları sizler için hazırladık Twitter, Instagram, Facebook, WhatsApp, bip Pinterest olmak üzere bütün sosyal paylaşım sitelerine uygundur. Hem sizin hem sevdikleriniz için. Güzel bir Perşembe günü olsun. Günaydın
 • TripLi Bir Yazı TripLi Bir Yazı Trip atmak. Yaşı fark etmez yeter ki trip atmak isteyelim Küçük büyük ayrımı yok yeter ki bayan olalım. Her an trip atmaya hazırız. Onun için beyler bizlere karşı dikkatli olmakta fayda var ne zaman nere de bir triple karşılaşırsınız hi. belli olmaz
 • Cuma Gününe SeLam oLsun Cuma Gününe SeLam oLsun En güzel ve en yeni cuma mesajları bulacağınız tek adres ister kısa mesaj ister yazılı mesaj sevdiklerinizin cumasını kutlamak için en güzel mesajlar sizler için hazır.
 • En Yeni Miraç KandiLi ResimLi MesajLarı En Yeni Miraç KandiLi ResimLi MesajLarı Üç ayların girmesi ile birlikte özel gün ve geceleri dua ve ibadetlerle kutlamaktayız. Bunlardan birisi de Miraç Kandilidir. Miraç kandilinde de dua ve ibadetle kutluyoruz. Bu gecede nasıl ibadetler yapılır ve nasıl kutlanır. Tavsiye edilen ibadetler nelerdir. Sizlere kısaca bu konuda bir paylaşım yapmak istedik. Şimdiden Miraç kandiliniz mübarek dualarınız kabul olsun inşallah.
 • Değmeyene VeriLen DeğerLer Değmeyene VeriLen DeğerLer Kaybettiğimiz mi yoksa kaybetmeye yüz tutmuş bir duygumu - Değer - ve hak etmeyene verilen sonra da sonunda hüsrana uğradığımız bir durum.
 • 2021 Trend Saç Örgüleri Modelleri 2021 Trend Saç Örgüleri Modelleri 2021 trend saç modelleri, 2021 trend Saç Örgü modelleri,2021 trend Saç renkleri
 • 2021 Kış Sezonunun Trend Rujları 2021 Kış Sezonunun Trend Rujları   2021 Kış Sezonu En Trend Nude Rujları Hangileri,Senin favori ruj rengin nedir,
 • Kimseyi Kendinden Çok Sevme Kimseyi Kendinden Çok Sevme Sevgi... Ne kadar geniş bir kelime. Birde Elde olmadan bağlanmak var. Sen seversin ama senin gibi sevdi mi asla bilemezsin. İşte bu belirsizlikte insanı hep yıpratıyor. Herkesi sev ama kendinden çok kimseyi sevme.
 • BurçLar ve ZıtLıkLarı BurçLar ve ZıtLıkLarı Burçlar ve zıtlıkları. Her burç bir biri ile anlaşamıyor onun için de zırlıklar oluşuyor. Bizlerde sizlerle bu zorlukları paylaşalım istedik.
 • Tencere kapağı ile koltuk temizleme Tencere kapağı ile koltuk temizleme Ev temizliğinde pratik bilgiler kullanıp işlerimizi daha çabuk bitirmeyi kim istemez ki, sizler için araştırıp bu konular da yardımcı olmaya çalışacağız, bir tencere kapağını temizlik mucizesi olarak kullanacağız,pırıl pırıl koltuklar için temizlik tüyoları,koltuklar hiç bu kadar kolay temizlenmemişti