Her hak bir sorumluluk getirir

Her hak bir sorumluluk getirir

Etiketler Her hak bir sorumluluk getirir,başlıklı koşe yazımız
Kiz-Kiza Her hak bir sorumluluk getirir
Kategori yasam-kocu
Hit 152
Yazar NoKTa

Her hak bir sorumluluk getirir Hakkında Detaylar

Arada bir ziyaret ettiğim çok değerli Uzm. Dr. Emine Filiz Uluhan dan aldığım kıymetli bir farkındalık hakkında biraz düşünüp biraz da yazmak istedim

 

Konuşmamızda şöyle demişti "Haklar ve sorumluluklar dengesi bozuldukça dünyanın da dengesi bozuluyor. İyi olanlar kendini korumaya ve erdemli olmaya devam ederken farkında olamayanlar ise bozulmuş düzende farkındalıksız ve çürümüş vaziyette hayatlarını devam ettiriyor olacak."

Bedenimizde ve ruhsal anlamda kendimizi sağlıklı hissedemediğimiz halleri hepimiz bilir ve olmamasını dileriz. Hatta bunun için hergün dua eder bizden büyük olandan sağlık, huzur, bolluk dileriz... Ruhsal anlamda sıkıntı hissettiğimiz ve hatta fiziksel olarak bedenimize yansıyan durumlar bize pekçok şeyin işareti iken fark edip değiştirmek yerine ısrarla dışarıyı değiştirme çabasında olmanın ayrı bir enerji gerektirdiğini, bu enerjiyi dileklerimizi gerçekleştirmek için kullanabildiğimizde onlara ulaşabileceğimizi fark edemeyiz.

Erdemli ve bu yolda çaba harcayan bir birey; iyi insan olmanın, kendine ve diğerlerine sevgi ve saygı duyabilmenin ve sınırlarının nerede başlayıp ve nerede bittiğini iyi belirlemenin gerçek özgürlük olduğu hissini bilir ve bu halde ortaya çıkan enerjiyi doğru kullanabilir. Böylece hem kendisine hem de başkalarına faydalı, bereketli, sağlıklı ve huzurlu bir hayatı armağan edebilir.

Tabi ki bu durumu gerçekten yaşamak isteyenler için erdemlerin ve hakikatin/gerçeğin ne olduğu sorusu akla gelebilir.

Aldığım eğitimlerin bazılarında çocukluk travmalarına geri dönerek iyileşme sağlanırken bazı kaynaklarda doğru model almadan bahsediyordu. Burada fark ettim ki doğruyu model alma ve tekrarlarla bilinçli yapılan değişimlerin daha az sancılı olduğu ve hoşgörüyü, sevgiyi, değerleri özümsememizde ve hakikat bilincine ulaşmamızda belki de tercih edilebilir olduğu.

Alman filozof ve psikoterapist Bert Hellinger'in yazdığı 'Sevgiyle Yükselmek' adlı kitabında bahsettiği terapi sürecindeki kişinin bir inançla birlikte süreci takip etmesi gerektiği sözü de dikkatimi oldukça çekmiştir.

Bunların toplamından anladığım her ruhun bütüne ait bir parça olduğu, bütüne ait olanın yukarıda bahsettiğimiz iyi olma hali için erdemlere sahip olması ile mümkün olabileceği ve herkesin bir sınırı ve alanının olduğu, hem kendi hem de başkalarının sınırlarına ve iyilik haline dikkat edilmediği ve kendimizdeki potansiyelleri çıkarmadığımız sürece bozulmuş düzende çürümüş vaziyette yaşamımıza devam edilebileceğidir.

Kendi adıma inancım bunun için örnek insanlar gönderildiğini ve sevgiden yaratıldığımız için bizlerin hiçbir zaman rehbersiz bırakılmayacağıdır.

Bize armağan edilen bu yaşamda kendi iyilik halimiz ve bizden yansıyan enerji ile diğerlerinin de iyilik hali için içinde bulunduğumuz durumu fark edebilmek ve değişim için çabalayabilmek ümidiyle.. Yaşam koçu ..Gürcan Giray

YORUM YAP


NeDeSeM

Hayatım boyunca hep bunu düşünmüsümdür, insanlar neden? Hak ve sorumluluklar da yetersiz hem kendine hemde etrafına.Hakikat bilinç ide az sa tranvalar dan geçmesi kaçılınmaz. İnanc mız her şekilde örnek..Konu şu zamanla çok eş deger .. emeğiniz ve yüreğinize saglık .. yazılarınızın devamını dilerim .

Moda Trend KonuLar

 • Günaydın Perşembe MesajLarı Günaydın Perşembe MesajLarı Yine yeni bir güne gözlerimizi açmış bulunuyoruz. Her yeni gün bize neler getirir neler götürür yaşayıp göreceğiz. Dünümüzden daha güzel bir gün mutluluk huzur ve umut dolu olsun. Kısa ve resimli mesajları sizler için hazırladık Twitter, Instagram, Facebook, WhatsApp, bip Pinterest olmak üzere bütün sosyal paylaşım sitelerine uygundur. Hem sizin hem sevdikleriniz için. Güzel bir Perşembe günü olsun. Günaydın
 • TripLi Bir Yazı TripLi Bir Yazı Trip atmak. Yaşı fark etmez yeter ki trip atmak isteyelim Küçük büyük ayrımı yok yeter ki bayan olalım. Her an trip atmaya hazırız. Onun için beyler bizlere karşı dikkatli olmakta fayda var ne zaman nere de bir triple karşılaşırsınız hi. belli olmaz
 • Cuma Gününe SeLam oLsun Cuma Gününe SeLam oLsun En güzel ve en yeni cuma mesajları bulacağınız tek adres ister kısa mesaj ister yazılı mesaj sevdiklerinizin cumasını kutlamak için en güzel mesajlar sizler için hazır.
 • En Yeni Miraç KandiLi ResimLi MesajLarı En Yeni Miraç KandiLi ResimLi MesajLarı Üç ayların girmesi ile birlikte özel gün ve geceleri dua ve ibadetlerle kutlamaktayız. Bunlardan birisi de Miraç Kandilidir. Miraç kandilinde de dua ve ibadetle kutluyoruz. Bu gecede nasıl ibadetler yapılır ve nasıl kutlanır. Tavsiye edilen ibadetler nelerdir. Sizlere kısaca bu konuda bir paylaşım yapmak istedik. Şimdiden Miraç kandiliniz mübarek dualarınız kabul olsun inşallah.
 • Değmeyene VeriLen DeğerLer Değmeyene VeriLen DeğerLer Kaybettiğimiz mi yoksa kaybetmeye yüz tutmuş bir duygumu - Değer - ve hak etmeyene verilen sonra da sonunda hüsrana uğradığımız bir durum.
 • 2021 Trend Saç Örgüleri Modelleri 2021 Trend Saç Örgüleri Modelleri 2021 trend saç modelleri, 2021 trend Saç Örgü modelleri,2021 trend Saç renkleri
 • 2021 Kış Sezonunun Trend Rujları 2021 Kış Sezonunun Trend Rujları   2021 Kış Sezonu En Trend Nude Rujları Hangileri,Senin favori ruj rengin nedir,
 • Kimseyi Kendinden Çok Sevme Kimseyi Kendinden Çok Sevme Sevgi... Ne kadar geniş bir kelime. Birde Elde olmadan bağlanmak var. Sen seversin ama senin gibi sevdi mi asla bilemezsin. İşte bu belirsizlikte insanı hep yıpratıyor. Herkesi sev ama kendinden çok kimseyi sevme.
 • BurçLar ve ZıtLıkLarı BurçLar ve ZıtLıkLarı Burçlar ve zıtlıkları. Her burç bir biri ile anlaşamıyor onun için de zırlıklar oluşuyor. Bizlerde sizlerle bu zorlukları paylaşalım istedik.
 • Tencere kapağı ile koltuk temizleme Tencere kapağı ile koltuk temizleme Ev temizliğinde pratik bilgiler kullanıp işlerimizi daha çabuk bitirmeyi kim istemez ki, sizler için araştırıp bu konular da yardımcı olmaya çalışacağız, bir tencere kapağını temizlik mucizesi olarak kullanacağız,pırıl pırıl koltuklar için temizlik tüyoları,koltuklar hiç bu kadar kolay temizlenmemişti