Her hak bir sorumluluk getirir

Her hak bir sorumluluk getirir

Etiketler Her hak bir sorumluluk getirir,başlıklı koşe yazımız
Kiz-Kiza Her hak bir sorumluluk getirir
Kategori yasam-kocu
Bu Yazi 228 kez görüntülenmiştir
Yazar Kiz-Kiza.Net

Her hak bir sorumluluk getirir Hakkında Detaylar

Arada bir ziyaret ettiğim çok değerli Uzm. Dr. Emine Filiz Uluhan dan aldığım kıymetli bir farkındalık hakkında biraz düşünüp biraz da yazmak istedim

 

Konuşmamızda şöyle demişti "Haklar ve sorumluluklar dengesi bozuldukça dünyanın da dengesi bozuluyor. İyi olanlar kendini korumaya ve erdemli olmaya devam ederken farkında olamayanlar ise bozulmuş düzende farkındalıksız ve çürümüş vaziyette hayatlarını devam ettiriyor olacak."

Bedenimizde ve ruhsal anlamda kendimizi sağlıklı hissedemediğimiz halleri hepimiz bilir ve olmamasını dileriz. Hatta bunun için hergün dua eder bizden büyük olandan sağlık, huzur, bolluk dileriz... Ruhsal anlamda sıkıntı hissettiğimiz ve hatta fiziksel olarak bedenimize yansıyan durumlar bize pekçok şeyin işareti iken fark edip değiştirmek yerine ısrarla dışarıyı değiştirme çabasında olmanın ayrı bir enerji gerektirdiğini, bu enerjiyi dileklerimizi gerçekleştirmek için kullanabildiğimizde onlara ulaşabileceğimizi fark edemeyiz.

Erdemli ve bu yolda çaba harcayan bir birey; iyi insan olmanın, kendine ve diğerlerine sevgi ve saygı duyabilmenin ve sınırlarının nerede başlayıp ve nerede bittiğini iyi belirlemenin gerçek özgürlük olduğu hissini bilir ve bu halde ortaya çıkan enerjiyi doğru kullanabilir. Böylece hem kendisine hem de başkalarına faydalı, bereketli, sağlıklı ve huzurlu bir hayatı armağan edebilir.

Tabi ki bu durumu gerçekten yaşamak isteyenler için erdemlerin ve hakikatin/gerçeğin ne olduğu sorusu akla gelebilir.

Aldığım eğitimlerin bazılarında çocukluk travmalarına geri dönerek iyileşme sağlanırken bazı kaynaklarda doğru model almadan bahsediyordu. Burada fark ettim ki doğruyu model alma ve tekrarlarla bilinçli yapılan değişimlerin daha az sancılı olduğu ve hoşgörüyü, sevgiyi, değerleri özümsememizde ve hakikat bilincine ulaşmamızda belki de tercih edilebilir olduğu.

Alman filozof ve psikoterapist Bert Hellinger'in yazdığı 'Sevgiyle Yükselmek' adlı kitabında bahsettiği terapi sürecindeki kişinin bir inançla birlikte süreci takip etmesi gerektiği sözü de dikkatimi oldukça çekmiştir.

Bunların toplamından anladığım her ruhun bütüne ait bir parça olduğu, bütüne ait olanın yukarıda bahsettiğimiz iyi olma hali için erdemlere sahip olması ile mümkün olabileceği ve herkesin bir sınırı ve alanının olduğu, hem kendi hem de başkalarının sınırlarına ve iyilik haline dikkat edilmediği ve kendimizdeki potansiyelleri çıkarmadığımız sürece bozulmuş düzende çürümüş vaziyette yaşamımıza devam edilebileceğidir.

Kendi adıma inancım bunun için örnek insanlar gönderildiğini ve sevgiden yaratıldığımız için bizlerin hiçbir zaman rehbersiz bırakılmayacağıdır.

Bize armağan edilen bu yaşamda kendi iyilik halimiz ve bizden yansıyan enerji ile diğerlerinin de iyilik hali için içinde bulunduğumuz durumu fark edebilmek ve değişim için çabalayabilmek ümidiyle.. Yaşam koçu ..Gürcan Giray

YORUM YAP


NeDeSeM

Hayatım boyunca hep bunu düşünmüsümdür, insanlar neden? Hak ve sorumluluklar da yetersiz hem kendine hemde etrafına.Hakikat bilinç ide az sa tranvalar dan geçmesi kaçılınmaz. İnanc mız her şekilde örnek..Konu şu zamanla çok eş deger .. emeğiniz ve yüreğinize saglık .. yazılarınızın devamını dilerim .

Moda Trend KonuLar

 • Allah-a Emanet Ol Dedi ve Gitti Allah-a Emanet Ol Dedi ve Gitti Allah-a emanet ol derler giderken. Bir emanet ediş yada ediliş. Bazende bir veda kelimesi. Ayrılık cümlesi. Ne kadar çok anlamı oluyor. Artık size hangisi uyuyorsa alır kalbinize giyersiniz.
 • Revani TatLı Tarifi Revani TatLı Tarifi Ramazan geldi hoş geldi. Üç aylara girdik. Recep Şaban derken Ramazan ayına da girmiş bulunuyoruz. Bereketi huzuru mutluluğu ile hoşgeldin Ya Şehri Ramazan diyoruz.
 • Oruç nedir Niçin oruç tutuyoruz Oruç nedir Niçin oruç tutuyoruz "Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir
 • Kekik ve faydaları Kekik ve faydaları Kekik, kekik çayı faydaları, sağlığımız için kekik kullanımı
 • NEŞE ve KEDER NEŞE ve KEDER   Bu dünyada iki duygudan etkilendiğimiz belirtilmiş; NEŞE ve KEDER... ve şöyle devam ediyor alıntıda
 • öLümden Sonrası BiLe Var öLümden Sonrası BiLe Var Kimse kimsede kalıcı olamıyor. Hiç birşey ayırmasa bile ya zaman ya ecel ayırıyor. Belki de onun için kimse için değil kendimiz için yaşamalıyız. Önce kendimizin kıymetini bilmeliyiz.
 • Su şişesi ile oyuncak kutusu Su şişesi ile oyuncak kutusu  Elimizde olan ve çok basit bir su şişesi ile ister oyuncak kutusu ister mandal kutusu yada istediğiniz bir şekilde kullanabileceğiniz bir kutucuk yapmak istedim. Hem pratik hem de çok bir maliyeti olmayan kolay bir eşya yapalım. Evde kalan özellikler bayanların evde olan eşyaları değerlendirmek için hobi amaçlı ev eşyaları yapıyoruz. Hem boş vakitlerimiz değerlendirmek hemde aile bütçesine azda olsa katkıda bulunmak için elleri kolları savayıp işe başlayalım
 • kizlarla sohbet kizlarla sohbet Kızlarla sohbet, kız sohbet odası, kız chat, kızlarla seviyeli sohbet,canınızmı sıkıldı ilk adımı gerçek sohbet sitesi olan kiz-kiza.net sitesine bağli Kızlarla Sohbet Odalarında atabilir, chat odalarımız üzerinden klavyeden kalıcı dostluklara ulaşabilir, kızlarla doyasıya chat yapabilirsiniz.Binlerce beyefendi ve hanımefendi sohbet kanallarımızda ücretsiz sohbet ederken herhangi bir ücret veya uye istenmeden ücretsiz doyasiya sohbet
 • SevgiLiLer Günü Hediye ve MesajLarı SevgiLiLer Günü Hediye ve MesajLarı Her yıl olduğu gibi bu yılda sevgililer günü yaklaşırken ne alsam acaba. Hesaplı hediyeler nelerdir. Farklı hediyeler mesajlar olsun diye aramalar olmaktadır. Bizlerde sizler için birkaç hediyelik eşyalar ve resimli yazılı mesajlar hzırladık. Dileriz ki sizlere bira da olsun fikir sunmuşuzdur. Sevgililer günü hediyesi,sevgiliniz için hazır mesajlar,sevgililer günü için resimli mesajlar, sevgililer günü mesajları, sevgiliye özel hediyeler olarak sizlere seçenekler sunduk.
 • ResimLi Cuma KutLama MesajLarı ResimLi Cuma KutLama MesajLarı En yeni resimli cuma mesajlarını sitemižde bulabilir ve sevdiğiniz herkese gönderip cumalarını kutlayabilirsiniz. Sizler için en yeni cuma mesajları hazırlıyor ve sizlere sunuyoruz. Sizlerde sevdiklerinize gönderebilirsiniz.