Her hak bir sorumluluk getirir

Her hak bir sorumluluk getirir

Etiketler Her hak bir sorumluluk getirir,başlıklı koşe yazımız
Kiz-Kiza Her hak bir sorumluluk getirir
Kategori gurcan-giray
Bu Yazi 425 kez görüntülenmiştir
Yazar Kiz-Kiza.Net

Her hak bir sorumluluk getirir Hakkında Detaylar

Arada bir ziyaret ettiğim çok değerli Uzm. Dr. Emine Filiz Uluhan dan aldığım kıymetli bir farkındalık hakkında biraz düşünüp biraz da yazmak istedim

 

Konuşmamızda şöyle demişti "Haklar ve sorumluluklar dengesi bozuldukça dünyanın da dengesi bozuluyor. İyi olanlar kendini korumaya ve erdemli olmaya devam ederken farkında olamayanlar ise bozulmuş düzende farkındalıksız ve çürümüş vaziyette hayatlarını devam ettiriyor olacak."

Bedenimizde ve ruhsal anlamda kendimizi sağlıklı hissedemediğimiz halleri hepimiz bilir ve olmamasını dileriz. Hatta bunun için hergün dua eder bizden büyük olandan sağlık, huzur, bolluk dileriz... Ruhsal anlamda sıkıntı hissettiğimiz ve hatta fiziksel olarak bedenimize yansıyan durumlar bize pekçok şeyin işareti iken fark edip değiştirmek yerine ısrarla dışarıyı değiştirme çabasında olmanın ayrı bir enerji gerektirdiğini, bu enerjiyi dileklerimizi gerçekleştirmek için kullanabildiğimizde onlara ulaşabileceğimizi fark edemeyiz.

Erdemli ve bu yolda çaba harcayan bir birey; iyi insan olmanın, kendine ve diğerlerine sevgi ve saygı duyabilmenin ve sınırlarının nerede başlayıp ve nerede bittiğini iyi belirlemenin gerçek özgürlük olduğu hissini bilir ve bu halde ortaya çıkan enerjiyi doğru kullanabilir. Böylece hem kendisine hem de başkalarına faydalı, bereketli, sağlıklı ve huzurlu bir hayatı armağan edebilir.

Tabi ki bu durumu gerçekten yaşamak isteyenler için erdemlerin ve hakikatin/gerçeğin ne olduğu sorusu akla gelebilir.

Aldığım eğitimlerin bazılarında çocukluk travmalarına geri dönerek iyileşme sağlanırken bazı kaynaklarda doğru model almadan bahsediyordu. Burada fark ettim ki doğruyu model alma ve tekrarlarla bilinçli yapılan değişimlerin daha az sancılı olduğu ve hoşgörüyü, sevgiyi, değerleri özümsememizde ve hakikat bilincine ulaşmamızda belki de tercih edilebilir olduğu.

Alman filozof ve psikoterapist Bert Hellinger'in yazdığı 'Sevgiyle Yükselmek' adlı kitabında bahsettiği terapi sürecindeki kişinin bir inançla birlikte süreci takip etmesi gerektiği sözü de dikkatimi oldukça çekmiştir.

Bunların toplamından anladığım her ruhun bütüne ait bir parça olduğu, bütüne ait olanın yukarıda bahsettiğimiz iyi olma hali için erdemlere sahip olması ile mümkün olabileceği ve herkesin bir sınırı ve alanının olduğu, hem kendi hem de başkalarının sınırlarına ve iyilik haline dikkat edilmediği ve kendimizdeki potansiyelleri çıkarmadığımız sürece bozulmuş düzende çürümüş vaziyette yaşamımıza devam edilebileceğidir.

Kendi adıma inancım bunun için örnek insanlar gönderildiğini ve sevgiden yaratıldığımız için bizlerin hiçbir zaman rehbersiz bırakılmayacağıdır.

Bize armağan edilen bu yaşamda kendi iyilik halimiz ve bizden yansıyan enerji ile diğerlerinin de iyilik hali için içinde bulunduğumuz durumu fark edebilmek ve değişim için çabalayabilmek ümidiyle.. Yaşam koçu ..Gürcan Giray

YORUM YAP


NeDeSeM

Hayatım boyunca hep bunu düşünmüsümdür, insanlar neden? Hak ve sorumluluklar da yetersiz hem kendine hemde etrafına.Hakikat bilinç ide az sa tranvalar dan geçmesi kaçılınmaz. İnanc mız her şekilde örnek..Konu şu zamanla çok eş deger .. emeğiniz ve yüreğinize saglık .. yazılarınızın devamını dilerim .

Moda Trend KonuLar

 • HayırLı CumaLar MesajLarı HayırLı CumaLar MesajLarı Yine bir cuma gününe merhaba derken sizlere yeni cuma mesajları hazırladık. Zor dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde resimli yada yazılı kısa mesajlarla birbirimizin yanında olduğunu hissettirmek lazım.
 • yaz ayları renkleri yaz ayları renkleri 2022 Bahar ve Yaz aylarında giyimde hangi renkler tercih edilecek 2022 yaz moda renkleri 2022 yaz renkleri Pantone 2022 2023 trend renkler 2022 Yaz Modası 2022 KUMAŞ Trendleri 2021 2022 Yaz Modası 2022 Pantone renkleri,Bu yılın sıcak havalarda en çok tercih edilen renkleri yeşil, bej ve açık renklerin yanında; beyaz ve siyah her zaman vazgeçilmez olacak gibi görünüyor
 • Unutulmayan En Şık Kadınlar Unutulmayan En Şık Kadınlar Geride bırakmaya hazırladığımız 2021 yılının unutulmaz en şık 4 kadınını seçtik.
 • 2021 Tığ İşi Şal Modelleri 2021 Tığ İşi Şal Modelleri Hem şık hem de kolay yapılan ve her birini sizler için özel olarak seçerek bir araya getirdiğim örgü şal modellerisanıyorum hemen hepinizin büyük beğenisini toplayacak.
 • Perşembe Gününe Merhaba Perşembe Gününe Merhaba Yine bir perşembe gününden günaydın diyoruz sesimizin yazımızın ulaştığı her yere herkese, Güzel gönlünüzce geçecek bir güne daha merhaba diyerek başlamak lazım ki günümüz güzel geçsin.
 • Abiye ŞaL ve Bone ModeLLeri Abiye ŞaL ve Bone ModeLLeri Her alanda olduğu gibi tesettür giyimde modayı takip eden bayanlarımız oldukça fazladır. Özellikle düğün, nişan, kutlama,nikah gibi özel günlerde kullandığımız şal ve bonelerle göze çarpar. Öyle ki şıklığınıza şıklık katar. Eşarp bone ve şallar aslında tesettür olması kadar kıyafetinizi de tamamlayan birer aksesuar gibi kıyafetiniz ile birlikte sizi tamamlar. Bazen spor bazen klasik olarak kullanmayı tercih ederiz.
 • Tencere kapağı ile koltuk temizleme Tencere kapağı ile koltuk temizleme Ev temizliğinde pratik bilgiler kullanıp işlerimizi daha çabuk bitirmeyi kim istemez ki, sizler için araştırıp bu konular da yardımcı olmaya çalışacağız, bir tencere kapağını temizlik mucizesi olarak kullanacağız,pırıl pırıl koltuklar için temizlik tüyoları,koltuklar hiç bu kadar kolay temizlenmemişti
 • Cuma Gününe SeLam oLsun Cuma Gününe SeLam oLsun En güzel ve en yeni cuma mesajları bulacağınız tek adres ister kısa mesaj ister yazılı mesaj sevdiklerinizin cumasını kutlamak için en güzel mesajlar sizler için hazır.
 • HoşgeLdin Yeni Hafta HoşgeLdin Pazartesi HoşgeLdin Yeni Hafta HoşgeLdin Pazartesi Günaydın hoşgeLdin yeni gün ve pazartesi yine yeni bir güne güneş doğarken yine sıradan bir gün ya da yine bir pazartesi sendromu dememek için buyrun hem yazımızı okuyunuz hem de sitemize gelerek sıradanlığı bozunuz. Hep birlikte daha güzel günlere. Hoşgeldiniz..
 • Günaydın Pazartesi Günaydın Pazartesi Günaydın dostlar yeni bir güne uyanmak yeni bir güne sağlıklı huzurlu mutlu bir şekilde gözlerimizi açmak ne kadar güzel. Böyle zor günler yaşarken sevdiklerimiz yanımızda olarak hayatımıza devam etmek kadar güzel bir şey olmasa gerek. Elimizde kahvemiz çayımız yanımızda karşımızda sevdiğimiz kişiler sohbet etmenin tadına doyum olmaz. Sevdiklerinize güzel mesajlarla güzel günlerine güzellik katmak isterseniz elbette bizler sizlerin tek adresiyiz.