Mükemmelliyetçi Olmak

Mükemmelliyetçi Olmak

Etiketler Mükemmeliyetçilik,kusursuzluğu arama
Kiz-Kiza Mükemmelliyetçi Olmak
Kategori yasam-kocu
Bu Yazi 92 kez görüntülenmiştir
Yazar Kiz-Kiza.Net

Mükemmelliyetçi Olmak Hakkında Detaylar

Mükemmelliyetçiliği; mutlu olma halimizi dışarıya bağladığımız, bizim kontrol edemeyeceğimiz kişilerin, olayların ve durumların mükemmel olmasını beklemek ve istemek olarak tanımlayabiliriz.

 

Farkında olmadan ananelerimizden getirdiğimiz ve hiçbir bir şekilde bizim başarabilmemiz mümkün olmayan bir durum.

O halde buna mutsuz ya da huzursuz olduğumuz ya da dışarıyı kontrol ederek enerjimizi kendi gelişimimize değil dışarıyı düzeltmeye yönelik harcadığımız ve işe yaramayan aksine ilişkileri bozan gereksiz çaba diyebiliriz miyiz?


Peki ne yapalım?

Öncelikle bilmemiz gerekenin kendimiz dışında hiçbir kişiyi, olayı ya da durumu değiştirmenin mümkün olmadığını,
Bu
bilinçten  yola çıkarak ikinci adımda fark etmemiz gerekenin neden bu kişi olay ya da durumla karşılaştığımızı analiz edebilmeyi,
Üçüncü adım ise kendi mutluluğum ve huzurum için kendimde değiştirmem gerekenin ne olduğunu tespit edebilmeyi öğrenmek belki de.

Bizi rahatsız eden durum, kişi ya da olay ile karşılaştığımızda hislerimizi fark ederek kendimizle ilişkiye geçmek kendimize yapacabileceğimiz en güzel şey diye düşünüyorum. Kendimizle ilişki içerisinde olmayı öğrendiğimizde ihtiyaçlarımızı , en büyük sorumluluğumuz olan kendimizde geliştirmemiz gereken yönlerimizi ve bizde mevcut potansiyellerimizi tespit edebiliriz.


Peki tespit ettikten sonra bu bilgi ile ne yapacağız?

Dünyaya gelirken tüm donanımlarımızın tam ve bütün olarak geldiğimizin farkında olduğumuzu, acı çekmemizin tek nedeninin bu potansiyellerimizi kullanamamaktan kaynaklı olduğunu bildiğimizi kabul ediyorum. Biricik, tek, değerli, eşsiz ve mucizevi...

Öyle miyiz diyenlerimiz olabilir. Evet aslında öyleyiz. Fakat bize bunlar söylenmediği ve hissettirilmediği için inanmış olabiliriz öyle olmadığımıza ve olduğumuz halimizle sevilmediğimize. Ve sevilebilmek için bize dayatılan şartlara... ve tabi en önemlisi de şartlar oluşmadan da sevmemeye!

Halbuki bizi Yaratan ve bizden Büyük Olanın isteği bu mu? Yoksa bizim kendimizi en iyi hissettiğimiz O'nun yarattığı o en mükemmel halimizi ortaya çıkartmamız mı?

Bilmeliyiz ki mükemmelliyetçi olmak dışarı ile ilgili iken mükemmel olmak tamamen bizimle ilgili.

Bence mükemmel olmak; karşılaştığımız her kişi, olay ya da durumun bizdeki bir potansiyeli açığa çıkarmamız için geldiğini bilmek, bunu analiz ederek fark edebilmek ve geliştirmek için çabalamaktır. Tıpkı çok iyi tenis oynayan oyuncunun her şekilde gelen topu karşılayabilmesi ve ustalıkla topu dışarıya değil karşıya gönderebilmesi gibi... işte o zaman mutluluğumuzu ve huzurumuzu yaratabilmenin sevincini tadabiliriz!

Bizi mükemmel Yaratan Yüce Güce sonsuz şükranlarımı sunuyor ve hepimizin bu durumu fark ederek enerjimizin kendimizi kontrol etmek için verildiğini, dışarıyı kontrol ederek hem kendimizle hem de diğerleri ile ilişkimizi bozduğu bilinci ile düşünebilmeyi ve davranabilmeyi umut ediyorum..

Gürcan Giray

YORUM YAP


eFe

İnsan doğası gereği hatalar yapar, önemli olan onlardan ders çıkartabilmesidir..Güzel bir Konuya değindiniz Gürcan Giray başarılarının devamını dilerim..

NoKTa

Gerkeçten güzel bir paylaşım. İnsan önce kendini sevmeli ve birileri sevsin diye yıpranmamalı. Fakat bunu ne kadar yapabiliyoruz. Tekrar teşekkürler eder devamını bekleriz. Sevgiler saygılar.

Moda Trend KonuLar

 • karşılaştığım yeni bir acı haber karşılaştığım yeni bir acı haber   Son dakika Antalya haberleri ve güncel Antalya haberleri burada. antalya son dakika haberleri
 • Rüyada Bebek Görmek Ne AnLama GeLir Rüyada Bebek Görmek Ne AnLama GeLir İnsanların gördüğü rüyaların ne anlama geldiğini merak ederler. Belki bilinç altında yatan duygular ya da o gün yaşadıkları insanların uykuda rüyasını etkileyebilir. Bazen de hiç anlam veremediği rüyalar görürler. Bu rüyaların anlamlarını ararlar.
 • Sevgi düşüncesi Sevgi düşüncesi Savaşmak düşüncesi geldiği zaman daha güçlü bir barış düşüncesi ile buna karşı çıkın. Nefret düşüncesi, çok daha kuvvetli bir sevgi düşüncesiyle yok edilmelidir
 • KizKizaNet Sitesi Hakkında Yazar Ve Benzeri Duyurular KizKizaNet Sitesi Hakkında Yazar Ve Benzeri Duyurular 2017 yılının ağustos ayında ziyaretçileri ile buluşan kiz-kiza.net adresimiz hakkında sizlerle paylaşmak istediğimiz bilgileri okumak için hoşgeldiniz...
 • Saç Bakım Maskeleri ve Saç Bakim Önerileri Saç Bakım Maskeleri ve Saç Bakim Önerileri  Saçlarım Kırılgan Ne Yapsam BakımSız Görünüyor Diyenler Buraya , saç bakım ve onarım maskeleri,saç bakımın da dikkat edilecek unsurlar yazımızda.
 • Amigurumi Örgü Modelleri Amigurumi Örgü Modelleri Son zamanlarda özellikle ev hanımları ve örgü işlerini seven bayanlar tarafından zevkle yapılan bir örgü çeşidi olana amigurumi örgüsü hem gelir kapısı hemde hediyelik olarak yapılan güzel bir uğraştır. Sizlere bir kaç model ile bizler de katkıda bulunalım istedik. Evde boş geçen zamanları değerlendirmek adına hemde gelir kapısı olması adına güzel bir uğraş olmaktadır.
 • Trend Giyim Moda 2021 Trend Giyim Moda 2021 Stilinizi belirleme de başrol oynayacak tasarımları keşfe çıkmaya hazır mısınız?
 • Geçmez Dediğimiz Zaman.. Geçmez Dediğimiz Zaman.. Geçmez dediğimiz zaman nasıl da geçip gidiyor sevdiklerimizi de alıp giderek. Bazen sanki durmuş gibi hissederiz zamanı. Aslında bir su gibi akıp gider ne görürüz ne de hissederiz. Ta ki canımıza dokununca ya kadar. Birde bakıyoruz ki zaman nasılsa geçmiş biz ise öylece arkasından bakmışız. Bazen gözü yaşlı, bazen gülen gözlerle. Zaman.... Geçip giden zaman.
 • Adet Sancı bandı Ne işe yarar Adet Sancı bandı Ne işe yarar Kızlar Bu soğuk kış günlerinde sancı çekenler ve üşüyenlere özel günler için ısıtıcı bant hakkında bilgi veriyorum.
 • Cepte Sohbet Keyfi Cepte Sohbet Keyfi İster yurt dışından ister yurt içinden hiç fark etmeden sizleri de aramıza bekliyoruz. Net in olduğu her yerden ve herşeyden ister cep telefonu ister tablet isterseniz bilgisayar siz nereden nasıl isterseniz aramıza katılabilirsiniz. Sohbet etmek için mobil kullanıcı olsanız bile bizlere ulaşmak zor değil. Sizler için cep telefonuna uyumlu girişleri sizlerin hizmetine sunduk. Gelin mesafeleri aşıp bizbize sohbetler edip günün yorgunluğunu atalım.