Mükemmelliyetçi Olmak

Mükemmelliyetçi Olmak

Etiketler Mükemmeliyetçilik,kusursuzluğu arama
Kiz-Kiza Mükemmelliyetçi Olmak
Kategori gurcan-giray
Bu Yazi 301 kez görüntülenmiştir
Yazar Kiz-Kiza.Net

Mükemmelliyetçi Olmak Hakkında Detaylar

Mükemmelliyetçiliği; mutlu olma halimizi dışarıya bağladığımız, bizim kontrol edemeyeceğimiz kişilerin, olayların ve durumların mükemmel olmasını beklemek ve istemek olarak tanımlayabiliriz.

 

Farkında olmadan ananelerimizden getirdiğimiz ve hiçbir bir şekilde bizim başarabilmemiz mümkün olmayan bir durum.

O halde buna mutsuz ya da huzursuz olduğumuz ya da dışarıyı kontrol ederek enerjimizi kendi gelişimimize değil dışarıyı düzeltmeye yönelik harcadığımız ve işe yaramayan aksine ilişkileri bozan gereksiz çaba diyebiliriz miyiz?


Peki ne yapalım?

Öncelikle bilmemiz gerekenin kendimiz dışında hiçbir kişiyi, olayı ya da durumu değiştirmenin mümkün olmadığını,
Bu
bilinçten  yola çıkarak ikinci adımda fark etmemiz gerekenin neden bu kişi olay ya da durumla karşılaştığımızı analiz edebilmeyi,
Üçüncü adım ise kendi mutluluğum ve huzurum için kendimde değiştirmem gerekenin ne olduğunu tespit edebilmeyi öğrenmek belki de.

Bizi rahatsız eden durum, kişi ya da olay ile karşılaştığımızda hislerimizi fark ederek kendimizle ilişkiye geçmek kendimize yapacabileceğimiz en güzel şey diye düşünüyorum. Kendimizle ilişki içerisinde olmayı öğrendiğimizde ihtiyaçlarımızı , en büyük sorumluluğumuz olan kendimizde geliştirmemiz gereken yönlerimizi ve bizde mevcut potansiyellerimizi tespit edebiliriz.


Peki tespit ettikten sonra bu bilgi ile ne yapacağız?

Dünyaya gelirken tüm donanımlarımızın tam ve bütün olarak geldiğimizin farkında olduğumuzu, acı çekmemizin tek nedeninin bu potansiyellerimizi kullanamamaktan kaynaklı olduğunu bildiğimizi kabul ediyorum. Biricik, tek, değerli, eşsiz ve mucizevi...

Öyle miyiz diyenlerimiz olabilir. Evet aslında öyleyiz. Fakat bize bunlar söylenmediği ve hissettirilmediği için inanmış olabiliriz öyle olmadığımıza ve olduğumuz halimizle sevilmediğimize. Ve sevilebilmek için bize dayatılan şartlara... ve tabi en önemlisi de şartlar oluşmadan da sevmemeye!

Halbuki bizi Yaratan ve bizden Büyük Olanın isteği bu mu? Yoksa bizim kendimizi en iyi hissettiğimiz O'nun yarattığı o en mükemmel halimizi ortaya çıkartmamız mı?

Bilmeliyiz ki mükemmelliyetçi olmak dışarı ile ilgili iken mükemmel olmak tamamen bizimle ilgili.

Bence mükemmel olmak; karşılaştığımız her kişi, olay ya da durumun bizdeki bir potansiyeli açığa çıkarmamız için geldiğini bilmek, bunu analiz ederek fark edebilmek ve geliştirmek için çabalamaktır. Tıpkı çok iyi tenis oynayan oyuncunun her şekilde gelen topu karşılayabilmesi ve ustalıkla topu dışarıya değil karşıya gönderebilmesi gibi... işte o zaman mutluluğumuzu ve huzurumuzu yaratabilmenin sevincini tadabiliriz!

Bizi mükemmel Yaratan Yüce Güce sonsuz şükranlarımı sunuyor ve hepimizin bu durumu fark ederek enerjimizin kendimizi kontrol etmek için verildiğini, dışarıyı kontrol ederek hem kendimizle hem de diğerleri ile ilişkimizi bozduğu bilinci ile düşünebilmeyi ve davranabilmeyi umut ediyorum..

Gürcan Giray

YORUM YAP


eFe

İnsan doğası gereği hatalar yapar, önemli olan onlardan ders çıkartabilmesidir..Güzel bir Konuya değindiniz Gürcan Giray başarılarının devamını dilerim..

NoKTa

Gerkeçten güzel bir paylaşım. İnsan önce kendini sevmeli ve birileri sevsin diye yıpranmamalı. Fakat bunu ne kadar yapabiliyoruz. Tekrar teşekkürler eder devamını bekleriz. Sevgiler saygılar.

Moda Trend KonuLar

 • HayırLı CumaLar MesajLarı HayırLı CumaLar MesajLarı Yine bir cuma gününe merhaba derken sizlere yeni cuma mesajları hazırladık. Zor dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde resimli yada yazılı kısa mesajlarla birbirimizin yanında olduğunu hissettirmek lazım.
 • yaz ayları renkleri yaz ayları renkleri 2022 Bahar ve Yaz aylarında giyimde hangi renkler tercih edilecek 2022 yaz moda renkleri 2022 yaz renkleri Pantone 2022 2023 trend renkler 2022 Yaz Modası 2022 KUMAŞ Trendleri 2021 2022 Yaz Modası 2022 Pantone renkleri,Bu yılın sıcak havalarda en çok tercih edilen renkleri yeşil, bej ve açık renklerin yanında; beyaz ve siyah her zaman vazgeçilmez olacak gibi görünüyor
 • Unutulmayan En Şık Kadınlar Unutulmayan En Şık Kadınlar Geride bırakmaya hazırladığımız 2021 yılının unutulmaz en şık 4 kadınını seçtik.
 • 2021 Tığ İşi Şal Modelleri 2021 Tığ İşi Şal Modelleri Hem şık hem de kolay yapılan ve her birini sizler için özel olarak seçerek bir araya getirdiğim örgü şal modellerisanıyorum hemen hepinizin büyük beğenisini toplayacak.
 • Perşembe Gününe Merhaba Perşembe Gününe Merhaba Yine bir perşembe gününden günaydın diyoruz sesimizin yazımızın ulaştığı her yere herkese, Güzel gönlünüzce geçecek bir güne daha merhaba diyerek başlamak lazım ki günümüz güzel geçsin.
 • Abiye ŞaL ve Bone ModeLLeri Abiye ŞaL ve Bone ModeLLeri Her alanda olduğu gibi tesettür giyimde modayı takip eden bayanlarımız oldukça fazladır. Özellikle düğün, nişan, kutlama,nikah gibi özel günlerde kullandığımız şal ve bonelerle göze çarpar. Öyle ki şıklığınıza şıklık katar. Eşarp bone ve şallar aslında tesettür olması kadar kıyafetinizi de tamamlayan birer aksesuar gibi kıyafetiniz ile birlikte sizi tamamlar. Bazen spor bazen klasik olarak kullanmayı tercih ederiz.
 • Tencere kapağı ile koltuk temizleme Tencere kapağı ile koltuk temizleme Ev temizliğinde pratik bilgiler kullanıp işlerimizi daha çabuk bitirmeyi kim istemez ki, sizler için araştırıp bu konular da yardımcı olmaya çalışacağız, bir tencere kapağını temizlik mucizesi olarak kullanacağız,pırıl pırıl koltuklar için temizlik tüyoları,koltuklar hiç bu kadar kolay temizlenmemişti
 • Cuma Gününe SeLam oLsun Cuma Gününe SeLam oLsun En güzel ve en yeni cuma mesajları bulacağınız tek adres ister kısa mesaj ister yazılı mesaj sevdiklerinizin cumasını kutlamak için en güzel mesajlar sizler için hazır.
 • HoşgeLdin Yeni Hafta HoşgeLdin Pazartesi HoşgeLdin Yeni Hafta HoşgeLdin Pazartesi Günaydın hoşgeLdin yeni gün ve pazartesi yine yeni bir güne güneş doğarken yine sıradan bir gün ya da yine bir pazartesi sendromu dememek için buyrun hem yazımızı okuyunuz hem de sitemize gelerek sıradanlığı bozunuz. Hep birlikte daha güzel günlere. Hoşgeldiniz..
 • Günaydın Pazartesi Günaydın Pazartesi Günaydın dostlar yeni bir güne uyanmak yeni bir güne sağlıklı huzurlu mutlu bir şekilde gözlerimizi açmak ne kadar güzel. Böyle zor günler yaşarken sevdiklerimiz yanımızda olarak hayatımıza devam etmek kadar güzel bir şey olmasa gerek. Elimizde kahvemiz çayımız yanımızda karşımızda sevdiğimiz kişiler sohbet etmenin tadına doyum olmaz. Sevdiklerinize güzel mesajlarla güzel günlerine güzellik katmak isterseniz elbette bizler sizlerin tek adresiyiz.