Mükemmelliyetçi Olmak

Mükemmelliyetçi Olmak

Etiketler Mükemmeliyetçilik,kusursuzluğu arama
Kiz-Kiza Mükemmelliyetçi Olmak
Kategori yasam-kocu
Bu Yazi 145 kez görüntülenmiştir
Yazar Kiz-Kiza.Net

Mükemmelliyetçi Olmak Hakkında Detaylar

Mükemmelliyetçiliği; mutlu olma halimizi dışarıya bağladığımız, bizim kontrol edemeyeceğimiz kişilerin, olayların ve durumların mükemmel olmasını beklemek ve istemek olarak tanımlayabiliriz.

 

Farkında olmadan ananelerimizden getirdiğimiz ve hiçbir bir şekilde bizim başarabilmemiz mümkün olmayan bir durum.

O halde buna mutsuz ya da huzursuz olduğumuz ya da dışarıyı kontrol ederek enerjimizi kendi gelişimimize değil dışarıyı düzeltmeye yönelik harcadığımız ve işe yaramayan aksine ilişkileri bozan gereksiz çaba diyebiliriz miyiz?


Peki ne yapalım?

Öncelikle bilmemiz gerekenin kendimiz dışında hiçbir kişiyi, olayı ya da durumu değiştirmenin mümkün olmadığını,
Bu
bilinçten  yola çıkarak ikinci adımda fark etmemiz gerekenin neden bu kişi olay ya da durumla karşılaştığımızı analiz edebilmeyi,
Üçüncü adım ise kendi mutluluğum ve huzurum için kendimde değiştirmem gerekenin ne olduğunu tespit edebilmeyi öğrenmek belki de.

Bizi rahatsız eden durum, kişi ya da olay ile karşılaştığımızda hislerimizi fark ederek kendimizle ilişkiye geçmek kendimize yapacabileceğimiz en güzel şey diye düşünüyorum. Kendimizle ilişki içerisinde olmayı öğrendiğimizde ihtiyaçlarımızı , en büyük sorumluluğumuz olan kendimizde geliştirmemiz gereken yönlerimizi ve bizde mevcut potansiyellerimizi tespit edebiliriz.


Peki tespit ettikten sonra bu bilgi ile ne yapacağız?

Dünyaya gelirken tüm donanımlarımızın tam ve bütün olarak geldiğimizin farkında olduğumuzu, acı çekmemizin tek nedeninin bu potansiyellerimizi kullanamamaktan kaynaklı olduğunu bildiğimizi kabul ediyorum. Biricik, tek, değerli, eşsiz ve mucizevi...

Öyle miyiz diyenlerimiz olabilir. Evet aslında öyleyiz. Fakat bize bunlar söylenmediği ve hissettirilmediği için inanmış olabiliriz öyle olmadığımıza ve olduğumuz halimizle sevilmediğimize. Ve sevilebilmek için bize dayatılan şartlara... ve tabi en önemlisi de şartlar oluşmadan da sevmemeye!

Halbuki bizi Yaratan ve bizden Büyük Olanın isteği bu mu? Yoksa bizim kendimizi en iyi hissettiğimiz O'nun yarattığı o en mükemmel halimizi ortaya çıkartmamız mı?

Bilmeliyiz ki mükemmelliyetçi olmak dışarı ile ilgili iken mükemmel olmak tamamen bizimle ilgili.

Bence mükemmel olmak; karşılaştığımız her kişi, olay ya da durumun bizdeki bir potansiyeli açığa çıkarmamız için geldiğini bilmek, bunu analiz ederek fark edebilmek ve geliştirmek için çabalamaktır. Tıpkı çok iyi tenis oynayan oyuncunun her şekilde gelen topu karşılayabilmesi ve ustalıkla topu dışarıya değil karşıya gönderebilmesi gibi... işte o zaman mutluluğumuzu ve huzurumuzu yaratabilmenin sevincini tadabiliriz!

Bizi mükemmel Yaratan Yüce Güce sonsuz şükranlarımı sunuyor ve hepimizin bu durumu fark ederek enerjimizin kendimizi kontrol etmek için verildiğini, dışarıyı kontrol ederek hem kendimizle hem de diğerleri ile ilişkimizi bozduğu bilinci ile düşünebilmeyi ve davranabilmeyi umut ediyorum..

Gürcan Giray

YORUM YAP


eFe

İnsan doğası gereği hatalar yapar, önemli olan onlardan ders çıkartabilmesidir..Güzel bir Konuya değindiniz Gürcan Giray başarılarının devamını dilerim..

NoKTa

Gerkeçten güzel bir paylaşım. İnsan önce kendini sevmeli ve birileri sevsin diye yıpranmamalı. Fakat bunu ne kadar yapabiliyoruz. Tekrar teşekkürler eder devamını bekleriz. Sevgiler saygılar.

Moda Trend KonuLar

 • Kalplerimizde Bayram sevinci Kalplerimizde Bayram sevinci Her inanışta yapılması istenilen davranışın temelinde bir fayda yattığını ve bunları yapmanın da ruhani anlamda öncelikle kendimize ve diğerlerine fayda sağladığı bilinciydeyiz sanırım
 • 2021 En AnLamLı DuaLı ResimLi Cuma MesajLarı 2021 En AnLamLı DuaLı ResimLi Cuma MesajLarı Heryerde bulunan resimli kısa mesajlardan farklı mesajlarla sevdiklerinizin cumasını kutlamak istiyorsanız doğru adrestesiniz. En yeni anlamlı dualı mesajlar ile arkadaşlarınızın cumasını kutlayabilirsiniz. İstediğiniz sosyal medya da kullanabilir onları hatırladığınızı hissedilebilirsiniz.
 • 2021 Sonbahar-kış sezonu pratik Saç modelleri 2021 Sonbahar-kış sezonu pratik Saç modelleri   2021 Sonbahar-kış sezonu pratik Saç modelleri,2021 En trend Saç topuzları sizlerle
 • Cumartesi Günü Sözleri Mesajları Cumartesi Günü Sözleri Mesajları Bugün cumartesi, sevdiklerinize hemen bır günaydin mesaji gonderin diye sizler için En Güzel 2021 Cumartesi Mesajları Yeni Doğan gün güzellikleri de beraberinde getirsin. barışı, sevgiyi, dostluğu, dostça yasamayı Mutlu hafta sonları sizlerin olsun
 • Cumartesi ve Haftasonu KutLamak için ResimLi ve Kısa MesajLar Cumartesi ve Haftasonu KutLamak için ResimLi ve Kısa MesajLar Cumartesi günü... Bütün bir haftanın sonunda cumartesi gününde dinlenmek ailemizle, arkadaş ve dostlarla birlikte vakit geçirmek. Deyim yerindeyse iple çekmek gibi bir durum. İş günümüz yoğun bir şekilde olsun yada olmasın fark etmiyor aslında kendimizi hafta sonuna kodluyor gibiyiz. Cuma günü geldiğinde ohh be yarın cumartesi yarın tatil diyoruz.
 • Günaydın Hoşgeldin SaLı Günaydın Hoşgeldin SaLı Gününüz güzel vaktiniz huzur dolu olsun. Yine yeni bir güne merhaba dediğimiz bu salı gününde sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Sizler için hazırladığımız günaydın salı mesajlarınızı eşinize dostunuza sevdiklerinize gönderip güne güzel başlamasını sağlayın.
 • 2021 Kadife Pijama Gecelik Modelleri 2021 Kadife Pijama Gecelik Modelleri  2021 Kadife Pijama Gecelik Modellerine bakmaya nedersiniz,birbirinden çarpıcı renklerle göz kamaştırıcı trend gecelikler.
 • Yeni Pazar Günü MesajLarı Yeni Pazar Günü MesajLarı Kimileri çalışma durumunda olsa da ülkemizde en yaygın tatil günü pazar günüdür. Bu yüzden özellikle pazar sabahları uyuma ve çalışma günlerinin yorgunluğunu atma zamanıdır. Pazar günü ne kadar dinlenme günü olsa da eşe dosta sevgiliye yine mesajlarla ulaşıp bu gün için de insanlar pazar günü için yakınlarına mesaj gönderiyorlar.
 • Çarşamba Günü Günaydın Mesajları Çarşamba Günü Günaydın Mesajları Günaydın Bu, Çarşamba gününüzün harika başlaması için yeni 2021 senesini için çarşamba Günü Günaydın Mesajları ile ilgili 2020 Çarşamba Günü Mesajları Resimli Çarşamba Mesajı indir Hareketli Çarşamba Mesajları Çarşamba akşamı Mesajları Çarşamba Mesajları gif Dini Çarşamba Mesajları Hoşgeldin çarşamba Günaydın mesajlarıni sitemizde bulabılırsınız
 • Pazartesi Günü SözLeri Pazartesi Günü SözLeri   Pazartesi günü sözlerini Sevgilinize,eşinize,dostunuza arkadaşınıza tüm sevdiklerinize bir pazartesi ve yeni hafta mesajı olarak göndermeye ne dersiniz. Sizler için yeni resimli ve kısa mesaj olarak mesajlar hazırladık. Sizlerde sevgiliniz eşiniz dostunuz sevdiklerinize gönderip güzel bir pazartesi ve güzel bir hafta dilerseniz