Mükemmelliyetçi Olmak

Mükemmelliyetçi Olmak

Etiketler Mükemmeliyetçilik,kusursuzluğu arama
Kiz-Kiza Mükemmelliyetçi Olmak
Kategori yasam-kocu
Hit 0
YazarLar NoKTa,Gürcan Giray

Mükemmelliyetçi Olmak Hakkında Detaylar

Mükemmelliyetçiliği; mutlu olma halimizi dışarıya bağladığımız, bizim kontrol edemeyeceğimiz kişilerin, olayların ve durumların mükemmel olmasını beklemek ve istemek olarak tanımlayabiliriz.

 

Farkında olmadan ananelerimizden getirdiğimiz ve hiçbir bir şekilde bizim başarabilmemiz mümkün olmayan bir durum.

O halde buna mutsuz ya da huzursuz olduğumuz ya da dışarıyı kontrol ederek enerjimizi kendi gelişimimize değil dışarıyı düzeltmeye yönelik harcadığımız ve işe yaramayan aksine ilişkileri bozan gereksiz çaba diyebiliriz miyiz?


Peki ne yapalım?

Öncelikle bilmemiz gerekenin kendimiz dışında hiçbir kişiyi, olayı ya da durumu değiştirmenin mümkün olmadığını,
Bu
bilinçten  yola çıkarak ikinci adımda fark etmemiz gerekenin neden bu kişi olay ya da durumla karşılaştığımızı analiz edebilmeyi,
Üçüncü adım ise kendi mutluluğum ve huzurum için kendimde değiştirmem gerekenin ne olduğunu tespit edebilmeyi öğrenmek belki de.

Bizi rahatsız eden durum, kişi ya da olay ile karşılaştığımızda hislerimizi fark ederek kendimizle ilişkiye geçmek kendimize yapacabileceğimiz en güzel şey diye düşünüyorum. Kendimizle ilişki içerisinde olmayı öğrendiğimizde ihtiyaçlarımızı , en büyük sorumluluğumuz olan kendimizde geliştirmemiz gereken yönlerimizi ve bizde mevcut potansiyellerimizi tespit edebiliriz.


Peki tespit ettikten sonra bu bilgi ile ne yapacağız?

Dünyaya gelirken tüm donanımlarımızın tam ve bütün olarak geldiğimizin farkında olduğumuzu, acı çekmemizin tek nedeninin bu potansiyellerimizi kullanamamaktan kaynaklı olduğunu bildiğimizi kabul ediyorum. Biricik, tek, değerli, eşsiz ve mucizevi...

Öyle miyiz diyenlerimiz olabilir. Evet aslında öyleyiz. Fakat bize bunlar söylenmediği ve hissettirilmediği için inanmış olabiliriz öyle olmadığımıza ve olduğumuz halimizle sevilmediğimize. Ve sevilebilmek için bize dayatılan şartlara... ve tabi en önemlisi de şartlar oluşmadan da sevmemeye!

Halbuki bizi Yaratan ve bizden Büyük Olanın isteği bu mu? Yoksa bizim kendimizi en iyi hissettiğimiz O'nun yarattığı o en mükemmel halimizi ortaya çıkartmamız mı?

Bilmeliyiz ki mükemmelliyetçi olmak dışarı ile ilgili iken mükemmel olmak tamamen bizimle ilgili.

Bence mükemmel olmak; karşılaştığımız her kişi, olay ya da durumun bizdeki bir potansiyeli açığa çıkarmamız için geldiğini bilmek, bunu analiz ederek fark edebilmek ve geliştirmek için çabalamaktır. Tıpkı çok iyi tenis oynayan oyuncunun her şekilde gelen topu karşılayabilmesi ve ustalıkla topu dışarıya değil karşıya gönderebilmesi gibi... işte o zaman mutluluğumuzu ve huzurumuzu yaratabilmenin sevincini tadabiliriz!

Bizi mükemmel Yaratan Yüce Güce sonsuz şükranlarımı sunuyor ve hepimizin bu durumu fark ederek enerjimizin kendimizi kontrol etmek için verildiğini, dışarıyı kontrol ederek hem kendimizle hem de diğerleri ile ilişkimizi bozduğu bilinci ile düşünebilmeyi ve davranabilmeyi umut ediyorum..

Gürcan Giray

YORUM YAP


eFe

İnsan doğası gereği hatalar yapar, önemli olan onlardan ders çıkartabilmesidir..Güzel bir Konuya değindiniz Gürcan Giray başarılarının devamını dilerim..

NoKTa

Gerkeçten güzel bir paylaşım. İnsan önce kendini sevmeli ve birileri sevsin diye yıpranmamalı. Fakat bunu ne kadar yapabiliyoruz. Tekrar teşekkürler eder devamını bekleriz. Sevgiler saygılar.

Moda Trend KonuLar

 • Akrep Burcu Akrep Burcu  Terazide birlikte, ortaklaşa bir yaşam aşamasına gelen birey, artık ortak kurallar doğrultusunda hareket etme eğilimindedir. Bu devrede egonun yokolması, Ben,in ölmesi söz konusudur.
 • Terazi Burcu Terazi Burcu Koç burcunun karşıtı olarak Terazi, eşlik, ortaklık ve yüceltmeyi temsil eder. Yani Koç,un horoskop içinde yarattığı ben, kendine güven ve ego temalarını kompanse edip, dengelenmesini sağlayan burçtur.
 • Altın ve Gümüş Takıları evde parlatma yolları Altın ve Gümüş Takıları evde parlatma yolları Takılar.. Özellikle altın gümüş takılar bayanların vazgeçilmez bir aksesuarlarıdır. Bu takılar ne kadar parlak ise o kadar şık duruyorlar. Fakat zamanlar kullanılan bu takılar eski parlaklığını kaybediyor. Bizlerde bu takıların eski haline gelmesi için paralar döküyoruz. Aslında çözüm basit eski kararmış takımlarımız yine ilk günkü gibi parlak ve şık duracaklar
 • Gizlenmiş bir sevgi Gizlenmiş bir sevgi Bazen kendimizi unutulmuş işe yaramaz biri gibi hissederiz. Aslında durum hiçte öyle değildir. Çünkü sen öyle düşünsen de seninle mutlu olan mutlaka birileri vardır. Nedensiz sebepsiz sadece sen olduğun için. Hiç kimse gereksiz bir kul değildir. Bizler anlaşamadık ya da uyum sağlayamasakta mutlaka anlaşan ve iyi geldiği birileri mutlaka vardır.
 • Yengeç Burcu Yengeç Burcu Yengeç burcunun orijini Babil kültürüne dayanır. Ancak Mısır,da Yengeç takımyıldızı kimi zaman iki kaplumbağa ile temsil edilirken, kimi zaman da
 • Kaktüs çiçeği ve bakımı Kaktüs çiçeği ve bakımı Kaktüsler.. evet kaktüsler küçük büyük çeşit çeşit kaktüsler. Bazen bahçemizde bazen ise küçücük saksıda masamızda penceremizde. Bakımı zahmetsiz ve zamanla da bağımlılık yapan bir çiçek türü. Zor ama sabırla beklendiği zaman çiçek açtığını görürüz. Ayrıca bu çiçeklerin odada bakıldığında bazı radyasyona karşı sağlığımızı koruduğunu söylemleri de bulunmaktadır.
 • Cumartesi günaydın mesajı Cumartesi günaydın mesajı Günaydın.. 2021 yılının ilk hafta sonundan günaydın sizlere. Sevdikleriniz için ister Instagram ister Twitter ister Facebook da sevdiklerinize günaydın demek onlara tebessüm ettirecek resimli mesajlar için bizi takip edebilir yeni yeni mesajlarınızı sevdikleriniz için paylaşabilirsiniz.
 • Dokuz can olsa da beziyor demek ki Dokuz can olsa da beziyor demek ki Yorgun ve yoğun günler içinde olsak da yüzümüzü güldüren resim yazıları görmek bizlere iyi geliyor. Bizler de sizlerin yüzünü biraz da olsa gülümsetmek için en iyi dostlarımız olan kedilerin resimleri videolarını hazırlıyoruz. Şimdi olduğu gibi. Evlerimizde bizlere yoldaş olan yalnızlığımı gideren dostlarımız sayesinde günümüz daha güzel geçiyor. Buyurun sizlere dokuz canı bezen bir dostumuz
 • Dolgun kaşlar ve kirpikler için doğal bakım Dolgun kaşlar ve kirpikler için doğal bakım Kaşlar, kirpikler... Bildiğimiz gibi kaşlar ve kirpikleriniz yüzümüzü en önemli görünümleridir. Kaşlarınız kirpikleriniz ne kadar gür ve bakımlı ise bakışlarınızda o kadar etkilidir. Onun içindir ki kaş ve kirpik bakımları da o kadar önemlidir. Özellikle bayanların daha çok özen ve itina gösterdikleri kaş ve kirpiker için bizde bir kaç bilgi sunacaz
 • Çam kozalağından ev süsleri Çam kozalağından ev süsleri Evet hanımlar yine sizlerle birlikte evde hobi işlerimizde devam ediyoruz. Doğadan topladığımız çam kozalakları ile evimize süsler yapacağız. Belki bir duvar süsü, belki bir kapı süsü. Hem vakit geçirmek için hem ev ekonomisine katkı sağlamak için sizlere maliyeti az malzemelerle evimize değişik aksesuarlar yapmak bunları değerlendirmek ise sizlere kalmış birşey.