NEŞE ve KEDER

NEŞE ve KEDER

Etiketler NEŞE ve KEDER,hakkinda yazilmiş en güzel sözler
Kiz-Kiza NEŞE ve KEDER
Kategori yasam-kocu
Hit 0
YazarLar NoKTa,Gürcan Giray

NEŞE ve KEDER Hakkında Detaylar

Bu dünyada iki duygudan etkilendiğimiz belirtilmiş; NEŞE ve KEDER... ve şöyle devam ediyor alıntıda

 

Neşe bizi kanatlandırır! Neşeli olduğumuzda daha güçlü ve yaşam dolu oluruz zekamız daha keskin ve anlayışımız daha berrak olur. Dünyayla daha iyi başa çıkabilir ve faydalı olabileceğimiz alanları daha bir kolaylıkla bulabiliriz.
Keder kapımızı çaldığında ise, acı düşer, gücümüzü kaybederiz, kafamız bulanıklaşır ve zekamız körelir. Adeta hayatın gerçeklerini anlayamaz hale geliriz. İç gözümüz kutsal sırları keşfedemez ve neredeyse ölü varlıklara döneriz.
Bu ikisinden etkilenmeyen insan yoktur; ancak tüm keder ve üzüntülerin kaynağı madde dünyasıdır; ruhani alem ise sadece neşe bahşeder."
Çok etkileyici değil mi?
Kişinin kendisine bu soruyu sorabilmesi bence harika bir farkındalık!
Şimdi acı çekiyorum, peki neden?
Pek çoğumuz bu durumu deneyimliyoruz fakat sebebini sorgulamıyoruz. 
Özellikle gençlerle yaptığım görüşmelerde zihinlerini durdurabilmek, algılarını açabilmek, acıdan kaçabilmek için çeşitli maddelere ihtiyaç duyduklarını,  sanatçıların bile daha iyi odaklanabilmeleri için kullandıklarını ve bunun iyi birşey olduğundan bahsediyorlar. Kendisinin bu dünyada neden var olduğunu, kendi içsel çatışmasını, rekabetini, kabul edilebilirliği ile verdiği savaşı bu şekilde durdurabiliyor ve ancak bu şekilde hayatlarına devam edebildiklerini, bütüne baktığımızda uzun vadede ciddi zararları göze alarak anlık faydayı tercih edebiliyor kendilerini görmezden gelebiliyorlar.
Yaşı ilerlemiş kişilerde de durum pek farklı değil! 
Günümüzde antidepresan kullanma sayısı oldukça fazla ve giderek daha artış göstermekte. 
Sebepler ise hep aynı; acıya katlanamıyorum...
Ruhumuz acı çekmiyorsa bu acı ve keder nereden geliyor?
Sağlığın tanımına baktığımızda kişinin bedensel, zihinsel ve ruhsal anlamda bütünlük içerisinde olması, esenlikten, refahlıktan bahsediliyor.
Değilsek ne eksik? Neden değiliz? Dışarıdan bir maddeye neden ihtiyaç duyuyoruz? Halbuki tam olarak yaratılmış olmam gerekmez miydi? Eksik olan ne?
Bu soruları sorduğumuzda sağlığın tanımına tekrar bakarak eksik olanın hangi alanda olduğunu, kendimize çaba harcamadığımız ve kendimize değer vermediğimiz için acı çektiğimizi, bilgiye ve yüksek bilince ihtiyaç duyduğumuzu fark edebilir ve belki kendimizi bu alanda besleyebiliriz. 
Hatırlamalıyız ki tam ve bütün olarak değerli, yeterli, sevgiye layık olarak yaratıldık. Ancak en çok hatırlamamız gereken bu değere, yeterliliğe ve sevgiye çaba harcamadan ulaşmak ve bunu hissetmek mümkün değil.
Durmak, düşünmek ve çaba harcabilmek ümidiyle

..Gürcan Giray..

YORUM YAP


Moda Trend KonuLar

 • Akrep Burcu Akrep Burcu  Terazide birlikte, ortaklaşa bir yaşam aşamasına gelen birey, artık ortak kurallar doğrultusunda hareket etme eğilimindedir. Bu devrede egonun yokolması, Ben,in ölmesi söz konusudur.
 • Terazi Burcu Terazi Burcu Koç burcunun karşıtı olarak Terazi, eşlik, ortaklık ve yüceltmeyi temsil eder. Yani Koç,un horoskop içinde yarattığı ben, kendine güven ve ego temalarını kompanse edip, dengelenmesini sağlayan burçtur.
 • Altın ve Gümüş Takıları evde parlatma yolları Altın ve Gümüş Takıları evde parlatma yolları Takılar.. Özellikle altın gümüş takılar bayanların vazgeçilmez bir aksesuarlarıdır. Bu takılar ne kadar parlak ise o kadar şık duruyorlar. Fakat zamanlar kullanılan bu takılar eski parlaklığını kaybediyor. Bizlerde bu takıların eski haline gelmesi için paralar döküyoruz. Aslında çözüm basit eski kararmış takımlarımız yine ilk günkü gibi parlak ve şık duracaklar
 • Gizlenmiş bir sevgi Gizlenmiş bir sevgi Bazen kendimizi unutulmuş işe yaramaz biri gibi hissederiz. Aslında durum hiçte öyle değildir. Çünkü sen öyle düşünsen de seninle mutlu olan mutlaka birileri vardır. Nedensiz sebepsiz sadece sen olduğun için. Hiç kimse gereksiz bir kul değildir. Bizler anlaşamadık ya da uyum sağlayamasakta mutlaka anlaşan ve iyi geldiği birileri mutlaka vardır.
 • Yengeç Burcu Yengeç Burcu Yengeç burcunun orijini Babil kültürüne dayanır. Ancak Mısır,da Yengeç takımyıldızı kimi zaman iki kaplumbağa ile temsil edilirken, kimi zaman da
 • Kaktüs çiçeği ve bakımı Kaktüs çiçeği ve bakımı Kaktüsler.. evet kaktüsler küçük büyük çeşit çeşit kaktüsler. Bazen bahçemizde bazen ise küçücük saksıda masamızda penceremizde. Bakımı zahmetsiz ve zamanla da bağımlılık yapan bir çiçek türü. Zor ama sabırla beklendiği zaman çiçek açtığını görürüz. Ayrıca bu çiçeklerin odada bakıldığında bazı radyasyona karşı sağlığımızı koruduğunu söylemleri de bulunmaktadır.
 • Cumartesi günaydın mesajı Cumartesi günaydın mesajı Günaydın.. 2021 yılının ilk hafta sonundan günaydın sizlere. Sevdikleriniz için ister Instagram ister Twitter ister Facebook da sevdiklerinize günaydın demek onlara tebessüm ettirecek resimli mesajlar için bizi takip edebilir yeni yeni mesajlarınızı sevdikleriniz için paylaşabilirsiniz.
 • Dokuz can olsa da beziyor demek ki Dokuz can olsa da beziyor demek ki Yorgun ve yoğun günler içinde olsak da yüzümüzü güldüren resim yazıları görmek bizlere iyi geliyor. Bizler de sizlerin yüzünü biraz da olsa gülümsetmek için en iyi dostlarımız olan kedilerin resimleri videolarını hazırlıyoruz. Şimdi olduğu gibi. Evlerimizde bizlere yoldaş olan yalnızlığımı gideren dostlarımız sayesinde günümüz daha güzel geçiyor. Buyurun sizlere dokuz canı bezen bir dostumuz
 • Dolgun kaşlar ve kirpikler için doğal bakım Dolgun kaşlar ve kirpikler için doğal bakım Kaşlar, kirpikler... Bildiğimiz gibi kaşlar ve kirpikleriniz yüzümüzü en önemli görünümleridir. Kaşlarınız kirpikleriniz ne kadar gür ve bakımlı ise bakışlarınızda o kadar etkilidir. Onun içindir ki kaş ve kirpik bakımları da o kadar önemlidir. Özellikle bayanların daha çok özen ve itina gösterdikleri kaş ve kirpiker için bizde bir kaç bilgi sunacaz
 • Çam kozalağından ev süsleri Çam kozalağından ev süsleri Evet hanımlar yine sizlerle birlikte evde hobi işlerimizde devam ediyoruz. Doğadan topladığımız çam kozalakları ile evimize süsler yapacağız. Belki bir duvar süsü, belki bir kapı süsü. Hem vakit geçirmek için hem ev ekonomisine katkı sağlamak için sizlere maliyeti az malzemelerle evimize değişik aksesuarlar yapmak bunları değerlendirmek ise sizlere kalmış birşey.