NEŞE ve KEDER

NEŞE ve KEDER

Etiketler NEŞE ve KEDER,hakkinda yazilmiş en güzel sözler
Kiz-Kiza NEŞE ve KEDER
Kategori yasam-kocu
Bu Yazi 266 kez görüntülenmiştir
Yazar Kiz-Kiza.Net

NEŞE ve KEDER Hakkında Detaylar

Bu dünyada iki duygudan etkilendiğimiz belirtilmiş; NEŞE ve KEDER... ve şöyle devam ediyor alıntıda

 

Neşe bizi kanatlandırır! Neşeli olduğumuzda daha güçlü ve yaşam dolu oluruz zekamız daha keskin ve anlayışımız daha berrak olur. Dünyayla daha iyi başa çıkabilir ve faydalı olabileceğimiz alanları daha bir kolaylıkla bulabiliriz.
Keder kapımızı çaldığında ise, acı düşer, gücümüzü kaybederiz, kafamız bulanıklaşır ve zekamız körelir. Adeta hayatın gerçeklerini anlayamaz hale geliriz. İç gözümüz kutsal sırları keşfedemez ve neredeyse ölü varlıklara döneriz.
Bu ikisinden etkilenmeyen insan yoktur; ancak tüm keder ve üzüntülerin kaynağı madde dünyasıdır; ruhani alem ise sadece neşe bahşeder."
Çok etkileyici değil mi?
Kişinin kendisine bu soruyu sorabilmesi bence harika bir farkındalık!
Şimdi acı çekiyorum, peki neden?
Pek çoğumuz bu durumu deneyimliyoruz fakat sebebini sorgulamıyoruz. 
Özellikle gençlerle yaptığım görüşmelerde zihinlerini durdurabilmek, algılarını açabilmek, acıdan kaçabilmek için çeşitli maddelere ihtiyaç duyduklarını,  sanatçıların bile daha iyi odaklanabilmeleri için kullandıklarını ve bunun iyi birşey olduğundan bahsediyorlar. Kendisinin bu dünyada neden var olduğunu, kendi içsel çatışmasını, rekabetini, kabul edilebilirliği ile verdiği savaşı bu şekilde durdurabiliyor ve ancak bu şekilde hayatlarına devam edebildiklerini, bütüne baktığımızda uzun vadede ciddi zararları göze alarak anlık faydayı tercih edebiliyor kendilerini görmezden gelebiliyorlar.
Yaşı ilerlemiş kişilerde de durum pek farklı değil! 
Günümüzde antidepresan kullanma sayısı oldukça fazla ve giderek daha artış göstermekte. 
Sebepler ise hep aynı; acıya katlanamıyorum...
Ruhumuz acı çekmiyorsa bu acı ve keder nereden geliyor?
Sağlığın tanımına baktığımızda kişinin bedensel, zihinsel ve ruhsal anlamda bütünlük içerisinde olması, esenlikten, refahlıktan bahsediliyor.
Değilsek ne eksik? Neden değiliz? Dışarıdan bir maddeye neden ihtiyaç duyuyoruz? Halbuki tam olarak yaratılmış olmam gerekmez miydi? Eksik olan ne?
Bu soruları sorduğumuzda sağlığın tanımına tekrar bakarak eksik olanın hangi alanda olduğunu, kendimize çaba harcamadığımız ve kendimize değer vermediğimiz için acı çektiğimizi, bilgiye ve yüksek bilince ihtiyaç duyduğumuzu fark edebilir ve belki kendimizi bu alanda besleyebiliriz. 
Hatırlamalıyız ki tam ve bütün olarak değerli, yeterli, sevgiye layık olarak yaratıldık. Ancak en çok hatırlamamız gereken bu değere, yeterliliğe ve sevgiye çaba harcamadan ulaşmak ve bunu hissetmek mümkün değil.
Durmak, düşünmek ve çaba harcabilmek ümidiyle

..Gürcan Giray..

YORUM YAP


Moda Trend KonuLar

 • HayırLı CumaLar MesajLarı HayırLı CumaLar MesajLarı Yine bir cuma gününe merhaba derken sizlere yeni cuma mesajları hazırladık. Zor dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde resimli yada yazılı kısa mesajlarla birbirimizin yanında olduğunu hissettirmek lazım.
 • yaz ayları renkleri yaz ayları renkleri 2022 Bahar ve Yaz aylarında giyimde hangi renkler tercih edilecek 2022 yaz moda renkleri 2022 yaz renkleri Pantone 2022 2023 trend renkler 2022 Yaz Modası 2022 KUMAŞ Trendleri 2021 2022 Yaz Modası 2022 Pantone renkleri,Bu yılın sıcak havalarda en çok tercih edilen renkleri yeşil, bej ve açık renklerin yanında; beyaz ve siyah her zaman vazgeçilmez olacak gibi görünüyor
 • Unutulmayan En Şık Kadınlar Unutulmayan En Şık Kadınlar Geride bırakmaya hazırladığımız 2021 yılının unutulmaz en şık 4 kadınını seçtik.
 • 2021 Tığ İşi Şal Modelleri 2021 Tığ İşi Şal Modelleri Hem şık hem de kolay yapılan ve her birini sizler için özel olarak seçerek bir araya getirdiğim örgü şal modellerisanıyorum hemen hepinizin büyük beğenisini toplayacak.
 • Perşembe Gününe Merhaba Perşembe Gününe Merhaba Yine bir perşembe gününden günaydın diyoruz sesimizin yazımızın ulaştığı her yere herkese, Güzel gönlünüzce geçecek bir güne daha merhaba diyerek başlamak lazım ki günümüz güzel geçsin.
 • Abiye ŞaL ve Bone ModeLLeri Abiye ŞaL ve Bone ModeLLeri Her alanda olduğu gibi tesettür giyimde modayı takip eden bayanlarımız oldukça fazladır. Özellikle düğün, nişan, kutlama,nikah gibi özel günlerde kullandığımız şal ve bonelerle göze çarpar. Öyle ki şıklığınıza şıklık katar. Eşarp bone ve şallar aslında tesettür olması kadar kıyafetinizi de tamamlayan birer aksesuar gibi kıyafetiniz ile birlikte sizi tamamlar. Bazen spor bazen klasik olarak kullanmayı tercih ederiz.
 • Tencere kapağı ile koltuk temizleme Tencere kapağı ile koltuk temizleme Ev temizliğinde pratik bilgiler kullanıp işlerimizi daha çabuk bitirmeyi kim istemez ki, sizler için araştırıp bu konular da yardımcı olmaya çalışacağız, bir tencere kapağını temizlik mucizesi olarak kullanacağız,pırıl pırıl koltuklar için temizlik tüyoları,koltuklar hiç bu kadar kolay temizlenmemişti
 • Cuma Gününe SeLam oLsun Cuma Gününe SeLam oLsun En güzel ve en yeni cuma mesajları bulacağınız tek adres ister kısa mesaj ister yazılı mesaj sevdiklerinizin cumasını kutlamak için en güzel mesajlar sizler için hazır.
 • HoşgeLdin Yeni Hafta HoşgeLdin Pazartesi HoşgeLdin Yeni Hafta HoşgeLdin Pazartesi Günaydın hoşgeLdin yeni gün ve pazartesi yine yeni bir güne güneş doğarken yine sıradan bir gün ya da yine bir pazartesi sendromu dememek için buyrun hem yazımızı okuyunuz hem de sitemize gelerek sıradanlığı bozunuz. Hep birlikte daha güzel günlere. Hoşgeldiniz..
 • Günaydın Pazartesi Günaydın Pazartesi Günaydın dostlar yeni bir güne uyanmak yeni bir güne sağlıklı huzurlu mutlu bir şekilde gözlerimizi açmak ne kadar güzel. Böyle zor günler yaşarken sevdiklerimiz yanımızda olarak hayatımıza devam etmek kadar güzel bir şey olmasa gerek. Elimizde kahvemiz çayımız yanımızda karşımızda sevdiğimiz kişiler sohbet etmenin tadına doyum olmaz. Sevdiklerinize güzel mesajlarla güzel günlerine güzellik katmak isterseniz elbette bizler sizlerin tek adresiyiz.