NEŞE ve KEDER

NEŞE ve KEDER

Etiketler NEŞE ve KEDER,hakkinda yazilmiş en güzel sözler
Kiz-Kiza NEŞE ve KEDER
Kategori yasam-kocu
Bu Yazi 73 kez görüntülenmiştir
Yazar Kiz-Kiza.Net

NEŞE ve KEDER Hakkında Detaylar

Bu dünyada iki duygudan etkilendiğimiz belirtilmiş; NEŞE ve KEDER... ve şöyle devam ediyor alıntıda

 

Neşe bizi kanatlandırır! Neşeli olduğumuzda daha güçlü ve yaşam dolu oluruz zekamız daha keskin ve anlayışımız daha berrak olur. Dünyayla daha iyi başa çıkabilir ve faydalı olabileceğimiz alanları daha bir kolaylıkla bulabiliriz.
Keder kapımızı çaldığında ise, acı düşer, gücümüzü kaybederiz, kafamız bulanıklaşır ve zekamız körelir. Adeta hayatın gerçeklerini anlayamaz hale geliriz. İç gözümüz kutsal sırları keşfedemez ve neredeyse ölü varlıklara döneriz.
Bu ikisinden etkilenmeyen insan yoktur; ancak tüm keder ve üzüntülerin kaynağı madde dünyasıdır; ruhani alem ise sadece neşe bahşeder."
Çok etkileyici değil mi?
Kişinin kendisine bu soruyu sorabilmesi bence harika bir farkındalık!
Şimdi acı çekiyorum, peki neden?
Pek çoğumuz bu durumu deneyimliyoruz fakat sebebini sorgulamıyoruz. 
Özellikle gençlerle yaptığım görüşmelerde zihinlerini durdurabilmek, algılarını açabilmek, acıdan kaçabilmek için çeşitli maddelere ihtiyaç duyduklarını,  sanatçıların bile daha iyi odaklanabilmeleri için kullandıklarını ve bunun iyi birşey olduğundan bahsediyorlar. Kendisinin bu dünyada neden var olduğunu, kendi içsel çatışmasını, rekabetini, kabul edilebilirliği ile verdiği savaşı bu şekilde durdurabiliyor ve ancak bu şekilde hayatlarına devam edebildiklerini, bütüne baktığımızda uzun vadede ciddi zararları göze alarak anlık faydayı tercih edebiliyor kendilerini görmezden gelebiliyorlar.
Yaşı ilerlemiş kişilerde de durum pek farklı değil! 
Günümüzde antidepresan kullanma sayısı oldukça fazla ve giderek daha artış göstermekte. 
Sebepler ise hep aynı; acıya katlanamıyorum...
Ruhumuz acı çekmiyorsa bu acı ve keder nereden geliyor?
Sağlığın tanımına baktığımızda kişinin bedensel, zihinsel ve ruhsal anlamda bütünlük içerisinde olması, esenlikten, refahlıktan bahsediliyor.
Değilsek ne eksik? Neden değiliz? Dışarıdan bir maddeye neden ihtiyaç duyuyoruz? Halbuki tam olarak yaratılmış olmam gerekmez miydi? Eksik olan ne?
Bu soruları sorduğumuzda sağlığın tanımına tekrar bakarak eksik olanın hangi alanda olduğunu, kendimize çaba harcamadığımız ve kendimize değer vermediğimiz için acı çektiğimizi, bilgiye ve yüksek bilince ihtiyaç duyduğumuzu fark edebilir ve belki kendimizi bu alanda besleyebiliriz. 
Hatırlamalıyız ki tam ve bütün olarak değerli, yeterli, sevgiye layık olarak yaratıldık. Ancak en çok hatırlamamız gereken bu değere, yeterliliğe ve sevgiye çaba harcamadan ulaşmak ve bunu hissetmek mümkün değil.
Durmak, düşünmek ve çaba harcabilmek ümidiyle

..Gürcan Giray..

YORUM YAP


Moda Trend KonuLar

 • Rüyada Bebek Görmek Ne AnLama GeLir Rüyada Bebek Görmek Ne AnLama GeLir İnsanların gördüğü rüyaların ne anlama geldiğini merak ederler. Belki bilinç altında yatan duygular ya da o gün yaşadıkları insanların uykuda rüyasını etkileyebilir. Bazen de hiç anlam veremediği rüyalar görürler. Bu rüyaların anlamlarını ararlar.
 • Sevgi düşüncesi Sevgi düşüncesi Savaşmak düşüncesi geldiği zaman daha güçlü bir barış düşüncesi ile buna karşı çıkın. Nefret düşüncesi, çok daha kuvvetli bir sevgi düşüncesiyle yok edilmelidir
 • KizKizaNet Sitesi Hakkında Yazar Ve Benzeri Duyurular KizKizaNet Sitesi Hakkında Yazar Ve Benzeri Duyurular 2017 yılının ağustos ayında ziyaretçileri ile buluşan kiz-kiza.net adresimiz hakkında sizlerle paylaşmak istediğimiz bilgileri okumak için hoşgeldiniz...
 • karşılaştığım yeni bir acı haber karşılaştığım yeni bir acı haber   Son dakika Antalya haberleri ve güncel Antalya haberleri burada. antalya son dakika haberleri
 • Saç Bakım Maskeleri ve Saç Bakim Önerileri Saç Bakım Maskeleri ve Saç Bakim Önerileri  Saçlarım Kırılgan Ne Yapsam BakımSız Görünüyor Diyenler Buraya , saç bakım ve onarım maskeleri,saç bakımın da dikkat edilecek unsurlar yazımızda.
 • Amigurumi Örgü Modelleri Amigurumi Örgü Modelleri Son zamanlarda özellikle ev hanımları ve örgü işlerini seven bayanlar tarafından zevkle yapılan bir örgü çeşidi olana amigurumi örgüsü hem gelir kapısı hemde hediyelik olarak yapılan güzel bir uğraştır. Sizlere bir kaç model ile bizler de katkıda bulunalım istedik. Evde boş geçen zamanları değerlendirmek adına hemde gelir kapısı olması adına güzel bir uğraş olmaktadır.
 • Trend Giyim Moda 2021 Trend Giyim Moda 2021 Stilinizi belirleme de başrol oynayacak tasarımları keşfe çıkmaya hazır mısınız?
 • Geçmez Dediğimiz Zaman.. Geçmez Dediğimiz Zaman.. Geçmez dediğimiz zaman nasıl da geçip gidiyor sevdiklerimizi de alıp giderek. Bazen sanki durmuş gibi hissederiz zamanı. Aslında bir su gibi akıp gider ne görürüz ne de hissederiz. Ta ki canımıza dokununca ya kadar. Birde bakıyoruz ki zaman nasılsa geçmiş biz ise öylece arkasından bakmışız. Bazen gözü yaşlı, bazen gülen gözlerle. Zaman.... Geçip giden zaman.
 • Adet Sancı bandı Ne işe yarar Adet Sancı bandı Ne işe yarar Kızlar Bu soğuk kış günlerinde sancı çekenler ve üşüyenlere özel günler için ısıtıcı bant hakkında bilgi veriyorum.
 • Cepte Sohbet Keyfi Cepte Sohbet Keyfi İster yurt dışından ister yurt içinden hiç fark etmeden sizleri de aramıza bekliyoruz. Net in olduğu her yerden ve herşeyden ister cep telefonu ister tablet isterseniz bilgisayar siz nereden nasıl isterseniz aramıza katılabilirsiniz. Sohbet etmek için mobil kullanıcı olsanız bile bizlere ulaşmak zor değil. Sizler için cep telefonuna uyumlu girişleri sizlerin hizmetine sunduk. Gelin mesafeleri aşıp bizbize sohbetler edip günün yorgunluğunu atalım.