NEŞE ve KEDER

NEŞE ve KEDER

Etiketler NEŞE ve KEDER,hakkinda yazilmiş en güzel sözler
Kiz-Kiza NEŞE ve KEDER
Kategori yasam-kocu
Bu Yazi 128 kez görüntülenmiştir
Yazar Kiz-Kiza.Net

NEŞE ve KEDER Hakkında Detaylar

Bu dünyada iki duygudan etkilendiğimiz belirtilmiş; NEŞE ve KEDER... ve şöyle devam ediyor alıntıda

 

Neşe bizi kanatlandırır! Neşeli olduğumuzda daha güçlü ve yaşam dolu oluruz zekamız daha keskin ve anlayışımız daha berrak olur. Dünyayla daha iyi başa çıkabilir ve faydalı olabileceğimiz alanları daha bir kolaylıkla bulabiliriz.
Keder kapımızı çaldığında ise, acı düşer, gücümüzü kaybederiz, kafamız bulanıklaşır ve zekamız körelir. Adeta hayatın gerçeklerini anlayamaz hale geliriz. İç gözümüz kutsal sırları keşfedemez ve neredeyse ölü varlıklara döneriz.
Bu ikisinden etkilenmeyen insan yoktur; ancak tüm keder ve üzüntülerin kaynağı madde dünyasıdır; ruhani alem ise sadece neşe bahşeder."
Çok etkileyici değil mi?
Kişinin kendisine bu soruyu sorabilmesi bence harika bir farkındalık!
Şimdi acı çekiyorum, peki neden?
Pek çoğumuz bu durumu deneyimliyoruz fakat sebebini sorgulamıyoruz. 
Özellikle gençlerle yaptığım görüşmelerde zihinlerini durdurabilmek, algılarını açabilmek, acıdan kaçabilmek için çeşitli maddelere ihtiyaç duyduklarını,  sanatçıların bile daha iyi odaklanabilmeleri için kullandıklarını ve bunun iyi birşey olduğundan bahsediyorlar. Kendisinin bu dünyada neden var olduğunu, kendi içsel çatışmasını, rekabetini, kabul edilebilirliği ile verdiği savaşı bu şekilde durdurabiliyor ve ancak bu şekilde hayatlarına devam edebildiklerini, bütüne baktığımızda uzun vadede ciddi zararları göze alarak anlık faydayı tercih edebiliyor kendilerini görmezden gelebiliyorlar.
Yaşı ilerlemiş kişilerde de durum pek farklı değil! 
Günümüzde antidepresan kullanma sayısı oldukça fazla ve giderek daha artış göstermekte. 
Sebepler ise hep aynı; acıya katlanamıyorum...
Ruhumuz acı çekmiyorsa bu acı ve keder nereden geliyor?
Sağlığın tanımına baktığımızda kişinin bedensel, zihinsel ve ruhsal anlamda bütünlük içerisinde olması, esenlikten, refahlıktan bahsediliyor.
Değilsek ne eksik? Neden değiliz? Dışarıdan bir maddeye neden ihtiyaç duyuyoruz? Halbuki tam olarak yaratılmış olmam gerekmez miydi? Eksik olan ne?
Bu soruları sorduğumuzda sağlığın tanımına tekrar bakarak eksik olanın hangi alanda olduğunu, kendimize çaba harcamadığımız ve kendimize değer vermediğimiz için acı çektiğimizi, bilgiye ve yüksek bilince ihtiyaç duyduğumuzu fark edebilir ve belki kendimizi bu alanda besleyebiliriz. 
Hatırlamalıyız ki tam ve bütün olarak değerli, yeterli, sevgiye layık olarak yaratıldık. Ancak en çok hatırlamamız gereken bu değere, yeterliliğe ve sevgiye çaba harcamadan ulaşmak ve bunu hissetmek mümkün değil.
Durmak, düşünmek ve çaba harcabilmek ümidiyle

..Gürcan Giray..

YORUM YAP


Moda Trend KonuLar

 • Kalplerimizde Bayram sevinci Kalplerimizde Bayram sevinci Her inanışta yapılması istenilen davranışın temelinde bir fayda yattığını ve bunları yapmanın da ruhani anlamda öncelikle kendimize ve diğerlerine fayda sağladığı bilinciydeyiz sanırım
 • 2021 En AnLamLı DuaLı ResimLi Cuma MesajLarı 2021 En AnLamLı DuaLı ResimLi Cuma MesajLarı Heryerde bulunan resimli kısa mesajlardan farklı mesajlarla sevdiklerinizin cumasını kutlamak istiyorsanız doğru adrestesiniz. En yeni anlamlı dualı mesajlar ile arkadaşlarınızın cumasını kutlayabilirsiniz. İstediğiniz sosyal medya da kullanabilir onları hatırladığınızı hissedilebilirsiniz.
 • 2021 Sonbahar-kış sezonu pratik Saç modelleri 2021 Sonbahar-kış sezonu pratik Saç modelleri   2021 Sonbahar-kış sezonu pratik Saç modelleri,2021 En trend Saç topuzları sizlerle
 • Cumartesi Günü Sözleri Mesajları Cumartesi Günü Sözleri Mesajları Bugün cumartesi, sevdiklerinize hemen bır günaydin mesaji gonderin diye sizler için En Güzel 2021 Cumartesi Mesajları Yeni Doğan gün güzellikleri de beraberinde getirsin. barışı, sevgiyi, dostluğu, dostça yasamayı Mutlu hafta sonları sizlerin olsun
 • Cumartesi ve Haftasonu KutLamak için ResimLi ve Kısa MesajLar Cumartesi ve Haftasonu KutLamak için ResimLi ve Kısa MesajLar Cumartesi günü... Bütün bir haftanın sonunda cumartesi gününde dinlenmek ailemizle, arkadaş ve dostlarla birlikte vakit geçirmek. Deyim yerindeyse iple çekmek gibi bir durum. İş günümüz yoğun bir şekilde olsun yada olmasın fark etmiyor aslında kendimizi hafta sonuna kodluyor gibiyiz. Cuma günü geldiğinde ohh be yarın cumartesi yarın tatil diyoruz.
 • Günaydın Hoşgeldin SaLı Günaydın Hoşgeldin SaLı Gününüz güzel vaktiniz huzur dolu olsun. Yine yeni bir güne merhaba dediğimiz bu salı gününde sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Sizler için hazırladığımız günaydın salı mesajlarınızı eşinize dostunuza sevdiklerinize gönderip güne güzel başlamasını sağlayın.
 • 2021 Kadife Pijama Gecelik Modelleri 2021 Kadife Pijama Gecelik Modelleri  2021 Kadife Pijama Gecelik Modellerine bakmaya nedersiniz,birbirinden çarpıcı renklerle göz kamaştırıcı trend gecelikler.
 • Yeni Pazar Günü MesajLarı Yeni Pazar Günü MesajLarı Kimileri çalışma durumunda olsa da ülkemizde en yaygın tatil günü pazar günüdür. Bu yüzden özellikle pazar sabahları uyuma ve çalışma günlerinin yorgunluğunu atma zamanıdır. Pazar günü ne kadar dinlenme günü olsa da eşe dosta sevgiliye yine mesajlarla ulaşıp bu gün için de insanlar pazar günü için yakınlarına mesaj gönderiyorlar.
 • Çarşamba Günü Günaydın Mesajları Çarşamba Günü Günaydın Mesajları Günaydın Bu, Çarşamba gününüzün harika başlaması için yeni 2021 senesini için çarşamba Günü Günaydın Mesajları ile ilgili 2020 Çarşamba Günü Mesajları Resimli Çarşamba Mesajı indir Hareketli Çarşamba Mesajları Çarşamba akşamı Mesajları Çarşamba Mesajları gif Dini Çarşamba Mesajları Hoşgeldin çarşamba Günaydın mesajlarıni sitemizde bulabılırsınız
 • Pazartesi Günü SözLeri Pazartesi Günü SözLeri   Pazartesi günü sözlerini Sevgilinize,eşinize,dostunuza arkadaşınıza tüm sevdiklerinize bir pazartesi ve yeni hafta mesajı olarak göndermeye ne dersiniz. Sizler için yeni resimli ve kısa mesaj olarak mesajlar hazırladık. Sizlerde sevgiliniz eşiniz dostunuz sevdiklerinize gönderip güzel bir pazartesi ve güzel bir hafta dilerseniz